WegeMaluch.pl

FB TW G+ Zarejestruj Rejestacja / Login

Artykuły

Agata Buzek. Świadomy wegetarianizm

Wegetarianizm to dla Pani....

Agata BuzekNaturalna i prosta konsekwencja moich przekonań.
Kocham zwierzęta i nie wyobrażam sobie że raz się nimi zachwycam, głaszczę, a za chwilę zjadam – i nie pamiętam że w międzyczasie cierpiały, że ktoś je zabił, w jakich warunkach się to odbyło.

Od kiedy i dlaczego wyeliminowała Pani mięso ze swojego życia?

13 lat temu przeczytałam artykuł w prasie codziennej na temat różnych dziedzin życia, w których okrutnie, bezlitośnie i zwykle niepotrzebnie wykorzystujemy zwierzęta. Jednym z tematów było tam życie zwierząt hodowlanych, ich transport, rzeźnie, od tego dnia nie zjadłam już mięsa, nie chcę brać w tym udziału, nie chcę być częścią tego okrucieństwa.

Poprawiono: niedziela, 15, grudzień 2013 20:48

Odsłony: 8901

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Agnieszka Kaczanowska. Matki to mistrzynie zarządzania czasem.

mama to najlepszy pracownikMama +dziecko + praca czy jedna kobieta może połączyć te składniki bez rezygnacji z siebie i swojego życia?

Być może to mieszanka wybuchowa ;-) ale jakże ekscytująca! A tak na serio, to wszystko zależy od potrzeb, nastawienia, możliwości mamy. .

Każda mama kocha swoje dziecko, ale nie musi to oznaczać, że spędza z nim 24h na dobę. Pamiętam, kiedy urodziłam pierwszą córeczkę, położna, która do nas przyszła powiedziała do taty mojej Zosi – „od dzisiaj to Pan pilnuje aby Pani miała choć 30 minut każdego dnia tylko dla siebie!” Wtedy wydało mi się to prawie nieludzkie ;-) ale wiem, że było zbawienne. Łatwiej byłoby mi później wyjść z domu, z myślą, że to właśnie teraz jest czas kiedy tata nawiązuje więź ze swoją córką.

 

Dobrze jest jeśli mama, dla własnego zdrowia, ma czas dla siebie, to oczywiste. Pytanie teraz jak chciałaby go wykorzystać? Jakie ma potrzeby? Ile tego czasu chciałaby mieć? A jakie są możliwości? Ale tyle pomysłów ile mam…. Bywa tak, że mama bardzo aktywna przez urodzeniem dziecka, szybko tęskni do pracy, do swoich aktywności , chce pracować, działać. Czasem taka potrzeba „przebywania więcej w gronie dorosłych” przychodzi z czasem. Ale może być zupełnie inaczej i mama chce być z i dla dziecka jak najwięcej, i wspaniale. Ważne aby to było to czego pragnie.

 

Poprawiono: niedziela, 15, grudzień 2013 20:52

Odsłony: 7964

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Barbara Labuda, wegetarianka od 20 lat

Jak wegetarianizm pojawił się w Pani życiu?
Wegetarianizm pojawił się w moim życiu przeszło 20 lat temu, głownie dzięki  rozmowom o tym w jaki sposób hodowane są zwierzęta na ubój i jak są zabijane. Miałam szczęście mieć znajomych wegetarian, m.in. pana Radosława Gawlika, znanego ekologa. Pewnego dnia oświadczyłam rodzinie "Od dziś nie jem mięsa i ryb". Moja decyzja miała całkowicie ideowe podłoże, dopiero później, w praktyce i dzięki licznym lekturom, dowiedziałam się- i doświadczyłam na sobie- dobroczynnych, zdrowotnych skutków wegetarianizmu. Przez kilka lat byłam weganką, "ćwiczyłam" też przez parę miesięcy frutarianizm. To były wspaniałe chwile. Zatem jestem nieprzerwanie wegetarianką od mniej więcej 1991 roku. Nigdy nie miałam  z tego powodu kłopotów w rodzinie, mimo, że to mój mąż był domowym kucharzem, nie ja, gdyż nie lubię gotować.  Aż do naszego rozstania w 1998 roku(ale nie z tego powodu) zawsze robił dla mnie coś pysznego wegetariańskiego, jadł to samo, podobnie mój syn,  dorzucając czasem sobie i synowi kotlet lub rybę. Z dyskryminacja anty-wegetariańską stykałam się natomiast dość często, na początku, w restauracjach i na oficjalnych przyjęciach, ale i to zmieniło się w ciągu lat niezmiernie na korzyść.

Poprawiono: niedziela, 15, grudzień 2013 20:52

Odsłony: 9267

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Agnieszka Mocarska. Wszystko ma duszę

BLW w PolsceWegetarianizm to dla Ciebie?
Compassion over cruelty. Podoba mi się świat, w którym nie zabija się, nie poniża – ogólnie nie używa nikogo. Bliski jest mi indiański animizm, według którego wszystko jest jednym i wszystko, każdy ma duszę. To dlatego przed zadaniem śmiertelnego ciosu podczas polowania proszono zwierzęta o przebaczenie. Konieczność uśmiercenia kogoś była spowodowana potrzebą obrzędową, totemiczną lub też bywała po prostu kwestią przeżycia w mroźnej porze. Nie jest mi bliskie współczesne powoływanie na świat zwierząt, tuczenie byle więcej, byle szybciej, by je sprzedać innym, nie była to rzeczywistość trzymająca się w kupie dzięki sieci ustaw, rozporządzeń i zależności finansowych.

Jechałam ostatnio po warszawskim Służewcu i zauważyłam na płocie plakaty z jakimiś tkankami, okrwawionymi szczątkami. Zdziwiłam się, dotychczas takie niepoprawne wystawy zamykano z hukiem. W pierwszej sekundzie miałam myśl, że to może wegańskie bojówki tu były.

Poprawiono: niedziela, 15, grudzień 2013 20:52

Odsłony: 7941

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Czesław i Elżbieta Lang, weganizm - nasza droga do zdrowia

elżbieta i czesław lang weganamiKiedy i dlaczego zmieniliście styl życia?

Czesław Lang:
Stało się to trochę przypadkiem, trochę też z konieczności rzeczy, ponieważ w pewnym momencie mojego życia miałem problemy ze zdrowiem.

Miałem problemy z arytmią, miałem problemy również chorobą Maniera, przy której mówi się, że jest to choroba nieuleczalna i można się do tego tylko przyzwyczaić. Życie z tą chorobą było bardzo ciężkie, ale czytając, słuchając różnych ludzi doszliśmy do wniosku z moją żoną, że warto zmienić dietę i dzięki temu te choroby naprawdę się odwróciły i poczułem się fantastycznie. Nadal jeżdżę na rowerze, sprawia mi to wielką przyjemność, tak jakbym znowu był zawodnikiem

Elżbieta Lang:
My nie jemy mięsa od czterech lat, ale na weganizm przeszliśmy od dwóch miesięcy. Na pewno nie jest to dla nas żadna filozofia, jeszcze nie. Zrobiliśmy to bo mieliśmy problemy ze zdrowiem więc to były takie decyzje racjonalne. Podeszliśmy do tego jak do lekarstwa i to pomogło, zmieniło nasze życie.

Poprawiono: piątek, 24, styczeń 2014 15:00

Odsłony: 46861

Czytaj wicej Czytaj więcej...
Cieszymy się, że tu trafiłaś / trafiłeś.

Prowadzimy prace nad przygotowaniem wersji mobilnej portalu wegemaluch.pl

Ta wersja platformy mobilnej jest w fazie testów! Prosimy o cierpliwość! (niektóre funkcje mogą nie działać w tej chwili)

 

Wegemaluch.pl Udostępnia materiały na licencji CC BY-NC-ND 4.0 Międzynarodowe. Materiały nieoznaczone CC BY-NC-ND 4.0 - Copyright by WegeMaluch.pl & MagYa 2011-2014. All rights reserved.

Wróć na górę

O Wegemaluch    O Nas    Regulaminy    Polityka Prywatności    Reklama    Promocja    Patronat    Admin    Kontakt    Faq    RSS    Toolbar

coffe Jesteś pewny by przełączyć w wersję dla komputerów stacjonarnych PC?