WegeMaluch.pl

FB TW G+ Zarejestruj Rejestacja / Login

Artykuły

Buty na kółkach

jazda na rolkach to świetna sprawaRolki to świetny sposób na aktywne spędzanie czasu nie tylko dla dorosłych, ale również dla dzieci. Dzięki tej formie aktywności maluch rozwija mięśnie, poczucie równowagi i refleks. Przede wszystkim jednak od najmłodszych lat rodzice zaszczepią, że najlepszy i najzdrowszy sposób na życie to ruch.

Zdaniem Bartosza Pisarka, sekretarza generalnego Polskiego Związku Sportów Wrotkarskich oraz jedynego w Polsce trenera wrotkarstwa to od jakiego wieku zaczniemy uczyć dziecko jazdy na rolkach jest sprawą bardzo indywidualną. „Niektóre dzieci zaczynają już od wieku 3 lat - jedne w tym wieku sobie poradzą, a inne będą potrzebowały jeszcze rok, dwa zanim "załapią: jazdę na rolkach”. Natomiast Monika Sirant- Litwa, fizjoterapeuta, terapeuta NDT-Bobath uważa, że 'jeśli chodzi o odpowiedni czas przygód z rożnego rodzaju sportami to na pewno jest to indywidualne, zależy od temperamentu, zdolności motorycznych i zainteresowań Malca, ale zawsze warto jest próbować, ewentualnie gdy wyda się to dla Malucha za trudne odstawić i spróbować za jakiś czas znowu.

Spędzanie wolnego czasu pod postacią rolek, łyżew, nart itp. sportów powinny rozpocząć się w momencie kiedy nasz Brzdąc ma już poczucie własnego ciała, dość dobrze radzi sobie z równowagą i jest ciekawy nowości i aktywności:). Przeważnie najlepszym czasem jest wiek późnoprzedszkolny lub wczesnoszkolny ok 5-6 > roku życia, ale zdarza się że i młodsze Maluchy radzą sobie z tymi wyzwaniami”.

Poprawiono: czwartek, 18, lipiec 2013 16:02

Odsłony: 8415

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Cisza w dziecięcym pokoju, stres dla rodziców

malowanieCisza? A co to było?

Czy tylko ja zadaję sobie to pytanie od ponad pięciu lat? Z pewnością nie :)

Dziecko przychodzi na świat z kosmicznie szczwaną umiejętnością – absorbowania uwagi innych, zwłaszcza swoich rodziców, niemal 24 godziny na dobę. No bo jakże nie czuwać nad takim okruszkiem, jak go nie pilnować, nie siedzieć przy nim non stop? Nie ma takiej opcji!

Niemowlęta – sprawa jasna. Ale z biegiem lat dzieciątko rośnie, wydawałoby się – usamodzielnia, a nam wciąż pozostaje nawyk nieodstępowania go na krok (niektórym z nas nie przechodzi nawet, kiedy syn jest 30 letnim mężczyzną;) Słysząc jego słodki (czasem nie… czasem jest to wielce niesłodki) głosik permanentnie, w każdej sekundzie doby, zapominamy o istnieniu czegoś takiego jak cisza…

Poprawiono: czwartek, 23, październik 2014 11:26

Odsłony: 9906

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Czy mogę pogłaskać psa?

Aby zapewnić naszym dzieciom bezpieczeństwo w kontakcie z psem, przekazujmy im prawdę o zachowaniach psa. Wykorzystujmy nadarzające się okazje, by przekazywać informacje na temat tego, jaką istotą jest pies i dawać dzieciom okazję do zdobycia tej wiedzy w interakcji z psem. Nazywajmy i tłumaczmy zachowania oraz reakcje psa: że pies szczeka, czasem bardzo głośno i donośnie, dlaczego pies szczeka, dlaczego skomle, dlaczego gryzie różne przedmioty i kopie dziury. Oczywiście, rodzic powinien sam zdobywać wiedzę na ten temat i w procesie wspierania rozwoju dziecka w tym zakresie nie opierać się na powszechnie funkcjonujących mitach, przekazujących fałszywe informacje o psie.

Poprawiono: sobota, 14, kwiecień 2012 07:35

Odsłony: 8116

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Czy dziecko powinnio raczkować?

To, czy prawidłowo rozwijające się dziecko będzie raczkować zależy przede wszystkim od jego informacji genetycznej. Niewielki odsetek dzieci zamienia fazy rozwojowe, tzn. najpierw przyjmuje pozycję pionową, zaczyna chodzić przy sprzętach, a potem wraca do czworaków. Ponieważ chodzenie jest ogromnym wydarzeniem w rodzinie, rodzice mówią: „A moje dziecko nie raczkowało w ogóle.” Ono owszem raczkowało, ale dopiero po etapie chodzenia, na co już nikt nie zwrócił wielkiej uwagi. Część dzieci, zamiast raczkowania, porusza się pełzając. A czy dziecko powinno raczkować? Oczywiście, że tak. Prawidłowe raczkowanie zapewnia dziecku odpowiednią pracę mięśni obręczy barkowej, miednicy, brzucha i pleców, co potem ma wpływ na prawidłową postawę, wykształcenie się krzywizn kręgosłupa i dobrą koordynację motoryczną.

Poprawiono: środa, 18, kwiecień 2012 16:12

Odsłony: 6295

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Czy sadzać dziecko, kiedy jeszcze tego nie robi?

Zdecydowanie nie!

Dziecko, jeśli jest gotowe, tzn. jego umiejętności motoryczne, reakcje równoważne oraz napięcie posturalne, czyli prawidłowa praca mięśni tułowia są odpowiednio wykształcone, usiądzie sobie samo.

Zbyt wczesne sadzanie może spowodować i/lub utrwalić nieprawidłową pozycję - dziecko siedzi z okrągłymi plecami lub przechylone na jedną stronę. Dlatego proponuję, żeby raczej zachęcać malucha do czworaków. Z tej pozycji jest już bardzo łatwo przejść do siadu.

 

Poprawiono: sobota, 11, styczeń 2014 13:37

Odsłony: 11160

Czytaj wicej Czytaj więcej...
Cieszymy się, że tu trafiłaś / trafiłeś.

Prowadzimy prace nad przygotowaniem wersji mobilnej portalu wegemaluch.pl

Ta wersja platformy mobilnej jest w fazie testów! Prosimy o cierpliwość! (niektóre funkcje mogą nie działać w tej chwili)

 

Wegemaluch.pl Udostępnia materiały na licencji CC BY-NC-ND 4.0 Międzynarodowe. Materiały nieoznaczone CC BY-NC-ND 4.0 - Copyright by WegeMaluch.pl & MagYa 2011-2014. All rights reserved.

Wróć na górę

O Wegemaluch    O Nas    Regulaminy    Polityka Prywatności    Reklama    Promocja    Patronat    Admin    Kontakt    Faq    RSS    Toolbar

coffe Jesteś pewny by przełączyć w wersję dla komputerów stacjonarnych PC?