Mikroelementy, składniki śladowe, rodzaj pierwiastków biogennych występujących w organizmie w ilościach śladowych, ale niezbędnych do prawidłowego rozwoju. Należą tu: miedź, żelazo, jod, fluor, cynk, mangan, moblibden, kobalt, selen, bor. Zarówno ich niedobór jak i ich nadmiar ma niekorzystny wpływ na organizm.
Makroelementy, pierwiastki o podstawowym znaczeniu dla organizmów. Występują we względnie dużych ilościach. Stanowią ok. 1% suchej masy. Makroelementy obejmują pierwiastki biogenne: węgiel, wodór, tlen, azot, siarkę i fosfor oraz wapń, magnez, chlor, potas i sód.
Występowanie - podajemy produkty pochodzenia roślinnego.
Â
Â
Â
Kategoria: Mikro i makroelementy Opublikowano
Sód reguluje utrzymanie odpowiedniego ciśnienia osmotycznego i równowagi kwasowo-zasadowej, usprawnia pracę mięśni, stanowi podstawowy składnik płynu komórkowego. Poza tym sód jest pomocny w zapobieganiu udarowi słonecznemu i niewydolności serca.
Jest współodpowiedzialny za utrzymanie właściwego ciśnienia osmotycznego w płynach ustrojowych, chroni organizm przed nadmierną utratą płynów, wpływa na zachowanie normalnej pobudliwości nerwów oraz mięśni, przyczynia się do zasadowości limfy i krwi, zwiększa osmozę, neutralizuje kwasy, zwiększa perystaltykę jelit. Odgrywa podstawową rolę w regulacji gospodarki wodnej.
Kategoria: Mikro i makroelementy Opublikowano
Jod jest niezbędny dla prawidłowego działania tarczycy będąc składnikiem produkowanych przez nią hormonów: tyroksyny i trójjodotyroniny, które regulują przemiany energetyczne, wzrost, rozmnażanie, syntezę białek, rozwój i pracę mózgu oraz układu nerwowego. Pomaga w utrzymaniu zdrowej skóry, włosów, paznokci i zębów. Poza tym hormony tarczycy wpływa na kontrolę: przemiany tłuszczów i węglowodanów, układu mięśniowego, układu nerwowego, temperatury ciała w organizmie oraz innych ważnych fizjologicznie czynności.