WegeMaluch.pl

FB TW G+ Zarejestruj Rejestacja / Login

Artykuły

Ekologiczni od małego

Polacy są ekologiczniEkologiczny, ekologiczna, ekologiczni, ekologicznie – tyle odmian ile ludzi. Bo obecnie trzeba być eko. I to „trzeba” powoduje, że większość dorosłych wiąże ekologię z pieniędzmi. Według badań przeprowadzonych w marcu przez Instytut SMG/KRC na losowej, reprezentatywnej grupie pełnoletnich Polaków dla polskiego oddziału firmy Unilever jesteśmy ekologiczni tylko, jeśli widzimy realne korzyści ekonomiczne naszego działania. Aż 77% Polaków potwierdza tę tezę. Natomiast wśród najczęściej wymienianych czynności proekologicznych, ankietowani wskazywali na te działania, które nie wymagają od nich dużego zaangażowania: gaszenie światła w pomieszczeniu, w którym nikogo nie ma (96% wskazań), przykrywanie garnków w trakcie gotowania (89%), stosowanie energooszczędnych żarówek (83%).

Jedynie w 2 z 10 badanych zachowań najczęstszym wskazywanym powodem była chęć ochrony środowiska naturalnego. Do jedynych działań, które ankietowani podejmują z myślą o ochronie środowiska należą: segregacja śmieci oraz wybieranie produktów w opakowaniach przyjaznych środowisku.

Poprawiono: poniedziałek, 19, listopad 2012 13:02

Odsłony: 5334

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Etyka nawet dla jednego ucznia

dziecko religiaMinister Edukacji Narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska podpisała rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach z dnia 14 kwietnia 1992 r.

Zmiana zapisów wynika z konieczności wykonania wyroku z dnia 15 czerwca 2010 r. Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPCz) w Strasburgu w sprawie Grzelak przeciwko Polsce (skarga 7710/02).

Nowelizacja rozporządzenia dotyczy wyłącznie kwestii wynikającej z treści wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

 

Poprawiono: wtorek, 08, kwiecień 2014 18:22

Odsłony: 5252

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Feminizacja języka polskiego

kobiety walczą o swoje prawaSkrajną nieodpowiedzialnością z mojej strony była próba określenia konkretnej i sztywnej daty precyzującej od kiedy kobiety zaczęły walczyć o swoje prawa. Bo działo się to od zawsze.

Mocno i z przytupem znanym tylko kobietom, walkę o swoją godność zaczęły sufrażystki. Głośno i otwarcie nie zgadzały się na odbieranie im godności, poprzez powielanie stereotypów, że tylko niewykształcone, dobrze ułożone kobiety są dobrymi materiałami na żonę i matkę, najlepiej gromadki dzieci.

Na kartach historii znajdziemy informację, że w 1868 roku powstała organizacja National Woman Suffrage Association, na czele której stanęły Elizabeth Cady Stanton i Susan B. Anthony, domagające się zrównania praw kobiet i mężczyzn w każdej sferze życia społecznego, politycznego i ekonomicznego, a w 1869 roku Lucy Stone powołała do życia feminizacja sufrazystkiAmerican Woman Suffrage Association – organizację mniej radykalną, żądającą „jedynie” pełnych praw obywatelskich dla kobiet. W 1890 roku obie organizacje połączyły się i utworzyły jedną wspólną inicjatywę pod nazwą National American Woman Suffrage Association, której pierwszą przewodniczącą została Stanton.

To na świecie. Natomiast w Polsce, nasze rodzime feministki, zainspirowane działalnością sufrażystek, walczyły o swoje prawa w zupełnie inny sposób. One podkreślały swoją wielkość pokazując ich ogromną rolę w działalności konspiracyjnej, edukacyjnej, kurierskiej i sanitarnej – co miało szczególne znaczenie w naszych, polskich, wojennych realiach. Ale było warto. Bowiem w dekrecie z 28 listopada 1918 roku Piłsudski pozytywnie zaopiniował postulaty działaczek i w Konstytucji Marcowej z 1921 roku znalazł się zapis – że „prawo wyborcze mają wszyscy obywatele bez względu na płeć”

Poprawiono: piątek, 14, marzec 2014 11:17

Odsłony: 7318

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Etykiety na produktach spożywczych

ekologiczne zakupyOgromna część społeczeństwa zakupy robi odruchowo. Tymczasem świadome zakupy wymagają do nas zwolnienia tempa i poczytania etykiet. Uzyskamy dzięki temu mnóstwo cennych informacji a gdy wybierzemy już „nasze” produkty czas pobytu w sklepie znacznie się skróci a my będziemy cieszyć się zdrowiem.

Analizując kolejne elementy układanki jaką jest etykieta sprawdzimy co można wyczytać z opakowania. Biorąc do ręki pudełko, czy folię pierwsze co powinno zwrócić naszą uwagę to data przydatności do spożycia. I zaczynają się pierwsze schody bo dlaczego na jednych produktach mamy wpisane najlepiej spożyć do, a na innych najlepiej spożyć przed. Czy to nie to samo? Otóż nie. Pierwsze sformułowanie czyli najlepiej spożyć do … daje nam informację, że po tej dacie produkt staje się dla nas niebezpieczny ponieważ rozwinąć się mogą drobnoustroje chorobotwórcze i spożywanie produktu po tej dacie nie powinno mieć miejsca.

Poprawiono: poniedziałek, 20, styczeń 2014 22:35

Odsłony: 5222

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Firmy testujące na zwierzętach

testy na zwierzętachWegemaluch.pl dzięki uprzejmości organizacji PETA publikuje najnowszą, z sierpnia 2012 roku, listę firm, które testują swoje produkty na zwierzętach.

Bardzo wielu producentów towarów z zakresu kosmetyków, produktów higieny osobistej, produktów czyszczących i materiałów biurowych, mimo że prawo nie nakłada na nich takiego obowiązku, testuje swoje produkty na zwierzętach.

Firmy na liście zaznaczone znakiem (*) obecnie przestrzegają tymczasowego wstrzymania się od takich testów. Poprzez liczne akcje i rozmowy między innymi PETA chce nakłonić je do ogłoszenia całkowitego zakazu.

W nawiasach ujęte zostały przykładowe produkty danej firmy lub jej macierzystej kompanii. Firmy z tej listy mogą wypuszczać na rynek pojedyńcze linie produktów nietestowanych na zwierzętach (np. Clairol twierdzi, że jego linie Herbal Essences nie są testowane na zwierzętach).

Nie oznacza to jednak, że takie firmy wyeliminowały testy na zwierzętach z całej swojej technologii produkcji.
Podobnie, firmy zamieszczone na liście mogą wypuszczać produkty, takie jak leki, które są objęte prawnym nakazem testowania na zwierzętach. Jednakże powodem dla włączenia leków na listę produktów takich firm jest przeważnie umożliwienie tym samym testowania na zwierzętach produktów użytku domowego i kosmetyków.

Poprawiono: poniedziałek, 11, listopad 2013 15:48

Odsłony: 13563

Czytaj wicej Czytaj więcej...
Cieszymy się, że tu trafiłaś / trafiłeś.

Prowadzimy prace nad przygotowaniem wersji mobilnej portalu wegemaluch.pl

Ta wersja platformy mobilnej jest w fazie testów! Prosimy o cierpliwość! (niektóre funkcje mogą nie działać w tej chwili)

 

Wegemaluch.pl Udostępnia materiały na licencji CC BY-NC-ND 4.0 Międzynarodowe. Materiały nieoznaczone CC BY-NC-ND 4.0 - Copyright by WegeMaluch.pl & MagYa 2011-2014. All rights reserved.

Wróć na górę

O Wegemaluch    O Nas    Regulaminy    Polityka Prywatności    Reklama    Promocja    Patronat    Admin    Kontakt    Faq    RSS    Toolbar

coffe Jesteś pewny by przełączyć w wersję dla komputerów stacjonarnych PC?