WegeMaluch.pl

FB TW G+ Zarejestruj Rejestacja / Login

Artykuły

Kto powinien brać witaminy?

Kobiety w ciąży powinny suplementować się naturalnymi witaminami, na pewno nie syntetykami, jeśli chodzi o niemowlęta to jedynie poleca się witaminę D i K. Pozostałe czerpane są z mleka matki lub mieszanek mlecznych, które są wzbogacane w witaminy. Witamina D jest polecana od 1 dnia życia jeśli matka karmi dziecko piersią, ponieważ mleko matki nie zawiera wystarczającej ilości tej witaminy. Jeśli dostaje mleko sztuczne w ilości przynajmniej 500 ml na dobę to nie musi dostawać witaminy D dodatkowo, bo jest ona zawarta w tym mleku. Wielkość i szybkość zarastania ciemiączka nie ma wpływu na te zalecenia.


Na pytania dla wegemaluch.pl odpowiada lekarz Grażyna Ziółkowska

pediatra, specjalista medycyny rodzinnej, wegetarianka od 20 lat, posiada 15 letnią córkę , wegetariankę od urodzenia

Poprawiono: niedziela, 15, kwiecień 2012 21:08

Odsłony: 6229

Objawy i przyczyny depresji poporodowej

Przyczyny depresji poporodowej dotyczą pracy hormonalnej, ale również konstrukcji osobowości, wcześniejszych doświadczeń, występowania zaburzeń nastroju w rodzinie.
Cechy osobowości predysponujące do schorzenia to: pesymizm życiowy, często odczuwanie poczucia winy, niezaradność życiowa niedojrzałość emocjonalna, niska samoocena, wysoki poziom neurotyzmu 9 tendencje lękowe, napięcie, przygnębienie). Przyczyny często tkwiące w obszarze doświadczenia to wcześniejsza utrata ciąży, trudności z zajściem w ciąże, złe doświadczenia okołoporodowe,trudne relacje z matką i strach przed niespełnieniem się w roli matki, wcześniejsze epizody depresyjne,doświadczenie traumatyczne (śmierć w rodzinie, wypadek).

Poprawiono: sobota, 14, kwiecień 2012 18:51

Odsłony: 6519

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Wcześniaki, sprawa wielkiej wagi

fundacja wcześnhiakKażdego roku przedwcześnie rodzi się około 24 000 dzieci, co stanowi około 6-7% ogółu żywych urodzeń. Kampania Fundacji Wcześniak odbywająca się pod hasłem „Wcześniaki. Sprawa wielkiej wagi” ma nie tylko na celu zbieranie 1%, ale przede wszystkim w ten sposób Fundacja chce zwrócić uwagę społeczną na wcześniaki i związaną z tym problematykę.

Noworodek nazywany jest wcześniakiem, gdy przychodzi na świat przed ukończeniem 36. tygodnia ciąży. Normalnie rozwijający się płód osiąga dojrzałość między 38. a 42. tygodniem ciąży. Zdrowy noworodek, urodzony o czasie, waży średnio 3500 g i ma 50 cm długości. Natomiast wcześniak, urodzony przed końcem 36. tygodnia ciąży, może ważyć mniej niż 2500 g i o takim dziecku mówimy, że ma niską masę urodzeniową, lub nawet poniżej 1500 g i wtedy mówimy, że jest to wcześniak ze skrajnie niską masą urodzeniową.

Poprawiono: wtorek, 29, styczeń 2013 10:36

Odsłony: 10496

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Urlop macierzyński – nowe przepisy

urlop macierzyński - nowe przepisyOd 17 marca 2013 roku kobiety, których termin porodu przypada po wspomnianym 17-tym, będą mogły po 26-tygodniowym urlopie macierzyńskim (20 tygodni urlopu macierzyńskiego + 6 tygodnie dodatkowego urlopu macierzyńskiego) wziąć jeszcze urlop rodzicielski w wymiarze 26 tygodni. Oznacza to, że urlop macierzyński i rodzicielski może trwać 52 tygodnie, czyli rok, w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie (a od 65 do 71 tygodni w przypadku porodów mnogich). 26 tygodni urlopu rodzicielskiego będzie można wykorzystać maksymalnie w 3 częściach, a każda z nich musi trwać co najmniej 8 tygodni.

Aby móc skorzystać z urlopu macierzyńskiego i 26 tygodni urlopu rodzicielskiego, trzeba to zgłosić przynajmniej na 14 dni przed planowaną datą porodu - wówczas za cały okres urlopu otrzymamy 80% pensji.

Poprawiono: poniedziałek, 18, marzec 2013 10:15

Odsłony: 8019

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Wyprawka do szpitala dla mamy i dziecka

Torbę do szpitala warto przygotować parę tygodni przed planowaną datą porodu. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że spakowaliśmy wszystko co niezbędne dla siebie i dla maleństwa. Zanim jednak przystąpimy do pakowania, można przeglądnąć stronę internetową szpitala, w którym będziemy rodzić lub zadzwonić do niego, ponieważ bardzo często szpital zapewnia podstawowe rzeczy. Ta wiedza uchroni nas przed zabraniem niepotrzebnych rzeczy.

Na pewno w torbie nie może zabraknąć: dowodu osobistego, legitymacji ubezpieczeniowej, karty ciąży, wyników badań wykonanych podczas ciąży, oryginału grupy krwi. NIP pracodawcy lub w przypadku prowadzenia własnej działalności gospodarczej NIP własny.

Poprawiono: poniedziałek, 12, sierpień 2013 22:26

Odsłony: 13909

Czytaj wicej Czytaj więcej...
Cieszymy się, że tu trafiłaś / trafiłeś.

Prowadzimy prace nad przygotowaniem wersji mobilnej portalu wegemaluch.pl

Ta wersja platformy mobilnej jest w fazie testów! Prosimy o cierpliwość! (niektóre funkcje mogą nie działać w tej chwili)

 

Wegemaluch.pl Udostępnia materiały na licencji CC BY-NC-ND 4.0 Międzynarodowe. Materiały nieoznaczone CC BY-NC-ND 4.0 - Copyright by WegeMaluch.pl & MagYa 2011-2014. All rights reserved.

Wróć na górę

O Wegemaluch    O Nas    Regulaminy    Polityka Prywatności    Reklama    Promocja    Patronat    Admin    Kontakt    Faq    RSS    Toolbar

coffe Jesteś pewny by przełączyć w wersję dla komputerów stacjonarnych PC?