WegeMaluch.pl

FB TW G+ Zarejestruj Rejestacja / Login

Artykuły

Dieta przyszłej wegemamy

dieta ciężarnej wegetariankiOgólnie rzecz biorąc dieta w ciąży nie powinna być zmieniana drastycznie. Najlepiej jeśli kobieta jest wegetarianką przed ciążą, ma zaufanie do siebie pod względem żywieniowym i zajście w ciążę nie przestraszy jej na tyle, że zacznie jeść mięso w ciąży. Produkty mięsne niosą ze sobą duży ładunek skoncentrowanego białka, dużo tłuszczu nasyconego, również wiele związków chemicznych, pozostałych po procesie produkcyjnym mięsa tzn. hormonów, antybiotyków, hormonów stresu poubojowego itp. Nie są to substancje potrzebne kobiecie ciężarnej ani rozwijającemu się delikatnemu dziecku.

Wysoko skoncentrowane białko zwierzęce ma samo w sobie właściwości rakotwórcze. Nasilają się one jeszcze bardziej przy obróbce kulinarnej mięsa, szczególnie podczas grilowania, gdy dochodzi do bezpośredniego przypiekania tkanki białkowej. Powstaje wówczas bardzo toksyczny i kancerogenny (rakotwórczy) benzopiren.     

Poprawiono: niedziela, 26, styczeń 2014 22:30

Odsłony: 5612

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Doula - kto to jest?

Doula (z greckiego) - kobieta "która służy". Służy przyszłej Mamie (oraz jej rodzinie) ciągłym, niemedycznym wsparciem emocjonalnym, fizycznym oraz informacyjnym na czas ciąży, porodu i połogu. Doula (Dedicated Ongoing Unconditional Loving Advocacy) wspiera kobietę w przygotowaniach do porodu, rozumie i chroni fizjologiczny przebieg porodu, odpowiada za emocjonalne potrzeby kobiety na każdym jego etapie. Pozostaje z rodzącą przez cały czas trwania porodu, towarzyszy jej w pierwszych dniach macierzyństwa. Doula zajmuje się również osobą bliską, która towarzyszy rodzącej ułatwiając jej udział w porodzie w sposób na jaki jest ona gotowa.

Badania wykazały, że obecność douli skraca czas trwania porodu, zmniejsza ryzyko wystąpienia komplikacji i ułatwia karmienie piersią („The Doula Book” Klasu, Kennell, Klaus).

Poprawiono: wtorek, 08, maj 2012 12:00

Odsłony: 7482

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Doula w Polsce

stowarzyszenie doulaStowarzyszenie DOULA w Polsce  zostało zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym 15 listopada 2011 roku. Powstało, by zrzeszać i kształcić wysoko wykwalifikowane doule, kandydatki na doule oraz osoby wspierające ideę doulowania. Celem jest kontynuacja szlachetnych idei zachodnich organizacji zrzeszających doule i wypracowywanie własnych, rodzimych standardów. 

Głównym celem doul ze Stowarzyszenia jest wspieranie kobiet i ich rodzin na czas ciąży, porodu i po porodzie. Stowarzyszenie stawia sobie za cel również promowanie dobrych praktyk i zwyczajów okołoporodowych oraz świadomego i zaangażowanego rodzicielstwa. 

Poprawiono: piątek, 14, grudzień 2012 13:03

Odsłony: 6802

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Doula na sali porodowej

doula na sali porodowejAkt narodzin wymaga odwagi, by sobie „odpuścić”, wyzbyć się wszelkich utrwalonych nawyków i polegać na jednej rzeczy – na mocy własnej świadomości, własnego reagowania, czyli na własnej kreatywności.” Elizabeth Noble

Poród to jeden z ważniejszych momentów i przeżyć w życiu kobiety. To jakim pozostanie w pamięci kobiety zależy od kilku czynników. To, co czyni poród w pamięci kobiety jako pozytywne doświadczenie, to nie to czy był długi czy krótki, nie gdzie miał miejsce i nawet nie to, czy był to poród siłamu natury czy poprzez cesarskie cięcie.

To, co czyni poród pozytywnym doświadczeniem w pamięci kobiety jest to, co w to wydarzenie wniesiemy:
1. Respekt i poszanowanie,
2. Ciągłe wsparcie dla rodzącej, tak by w żadnym momencie trwania porodu nie czuła się samotna,
3. Decyzyjność kobiety – ma ona bowiem prawo przyjąć bądź odrzucić proponowane procedury, czuć się częścią procesu decyzyjnego.

Poprawiono: piątek, 01, luty 2013 14:54

Odsłony: 6892

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Kojący masaż w ciąży

W codziennej gonitwie nie zastanawiamy się nad znaczeniem takich pojęć jak dotyk. Przyjmujemy raczej dotyk jako jedną z form kontaktów interpersonalnych, a dar dotyku posiada każdy z nas. Nie zawsze jednak pamięta, docenia wagę, wartość i skuteczność tego, co robi w relacjach nie tylko z najbliższymi.

Masaż to jedna z wielu metod wykorzystująca dotyk. Masaż jest jedną z najstarszych technik leczniczych i najprawdopodobniej był stosowany od początków istnienia rodzaju ludzkiego. W wielu kulturach masaż to podstawowe działanie mające na celu zapewnienie spokoju i komfortu psychicznego skierowane na zwalczanie bólu, uwalnianie od stresów lub napięcia mięśni.

Pierwsze informacje na temat masażu możemy znaleźć w dziele chińskiego filozofa Konfucjusza i datowane są na okres 3000 lat p.n.e. Natomiast bardziej szczegółowe i dokładne wzmianki o sposobie wykonywania masażu pochodzą z indyjskiej księgi Vedas z 1800 r p.n.e.

Poprawiono: niedziela, 15, kwiecień 2012 21:02

Odsłony: 6102

Czytaj wicej Czytaj więcej...
Cieszymy się, że tu trafiłaś / trafiłeś.

Prowadzimy prace nad przygotowaniem wersji mobilnej portalu wegemaluch.pl

Ta wersja platformy mobilnej jest w fazie testów! Prosimy o cierpliwość! (niektóre funkcje mogą nie działać w tej chwili)

 

Wegemaluch.pl Udostępnia materiały na licencji CC BY-NC-ND 4.0 Międzynarodowe. Materiały nieoznaczone CC BY-NC-ND 4.0 - Copyright by WegeMaluch.pl & MagYa 2011-2014. All rights reserved.

Wróć na górę

O Wegemaluch    O Nas    Regulaminy    Polityka Prywatności    Reklama    Promocja    Patronat    Admin    Kontakt    Faq    RSS    Toolbar

coffe Jesteś pewny by przełączyć w wersję dla komputerów stacjonarnych PC?