WegeMaluch.pl

FB TW G+ Zarejestruj Rejestacja / Login

Artykuły

'Dziesięć kroków' do udanego karmienia piersią

W latach 1991-1992 w ramach współpracy WHO i UNICEF został przygotowany projekt promocji karmienia piersią placówkach położniczych.

Dziesięć kroków do udanego karmienia piersią

"Dziesięć Kroków" to ujęty w punktach spis zasad postępowania, umożliwiających karmienie piersią. Proponowane rozwiązania są wprowadzane w poszczególnych szpitalach położniczych w ramach inicjatywy "Szpital Przyjazny Dziecku. Zasady postępowania ujęte w "Dziesięciu Krokach" zostały opracowane przez światową Organizację Zdrowia (WHO) i Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF). Każdy z "Dziesięciu Kroków do udanego karmienia piersią" przedstawiamy wraz z krótkim omówieniem.

Poprawiono: czwartek, 24, styczeń 2013 17:43

Odsłony: 7102

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Brak pokarmu po porodzie – jak pobudzić laktację?

jak pobudzić laktację?Większość matek jest w stanie karmić swoje dziecko piersią. Mechanizmy, które to uruchamiają są wkodowane w nasze ciała. Gdy kobieta posiada pewność co do takiego stanu rzeczy, wtedy łatwiej jest jej poddać się naturalnym procesom i uruchomić laktację.

Podczas ciąży, ciało kobiety produkuje coraz większą ilość hormonów (progesteronu, estrogenów, prolaktyny) przygotowujących piersi do karmienia. W czasie porodu poziom progesteronu i estrogenów opada, a poziom prolaktyny rośnie by móc w ciele kobiety wywołać laktację. Cud dokonuje się w chwili, gdy rodzi się dziecko i wędruje w ramiona matki. Oboje powinni mieć czas na odczucie tej chwili, na wyciszenie się i spontaniczne reakcje zawiązujące właściwą więź między nimi. Matka i dziecko potrzebują czasu by „zadzierzgnąć więź”, by siebie poczuć, by wspólnie, w ciszy przepracować minione emocje i skupić się na ogarniających ich pozytywnych uczuciach. Zapadająca między nimi cisza pozwala na poprawną pracę gospodarki hormonalnej i uruchamianie niezbędnych w tym momencie mechanizmów. Gdy tylko dziecko zbliży się samodzielnie do piersi (a potrafi to zrobić) lub zostanie do niej przystawione, i zacznie ją ssać cała maszyna rusza.

Poprawiono: poniedziałek, 19, listopad 2012 23:32

Odsłony: 94417

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Czy i dlaczego potrzebne są spotkania dla matek karmiących?

spotkania klubów mamOd początku stworzenia człowiek żył w naturze. W środowisku, które – mimo wielu trudności i zagrożeń – przynosiło mu ukojenie, wprowadzało w harmonię i świadomość kontaktu ze wszechświatem, co dodawało mu sił i pewności.
Matki karmiły swoje dzieci piersią, przy aktywnym wsparciu i w pełnej akceptacji społeczności, w której żyły. Otaczały je inne kobiety karmiące piersią własne potomstwo lub niemowlęta matek, które same nie mogły podjąć się tego dzieła. Otaczały je starsze kobiety, pełne wiedzy, doświadczenia i zaufania naturze wynikających z przeżytego w harmonii z naturą życia.

Kobiety te znosiły trudy pracy, wędrówek, twardego życia, ale zawsze gotowe były karmić swoje i inne dzieci żywym pokarmem, który budził i wzmacniał życie w ciałach dzieci przebywających pod ich opieką. Nasz cywilizowany świat nie pozbawia nas trudów pracy, oferuje natomiast komfort życia, większą higienę, łatwiejszy dostęp do pożywienia.

Poprawiono: piątek, 31, styczeń 2014 11:07

Odsłony: 7448

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Czy dopajać dziecko karmiąc piersią

dopajanie dzieckaPokarm produkowany dla dziecka przez organizm matki zawsze jest idealnie dostosowany do potrzeb dziecka. Inny jest pokarm, który odciąga matka dla przedwcześnie urodzonego dziecka leżącego w inkubatorze, inny u dziecka urodzonego siłami natury w terminie porodu. W pierwszych miesiącach życia dziecka jest to pokarm bardzo treściwy, zaspokajający wszystkie potrzeby rozwijającego się organizmu. W późniejszym czasie, gdy w żywieniu dziecka pojawiają się dodatkowe posiłki, pokarm zyskuje funkcję najmniej toksycznego napoju jaki matka może podać dziecku, zawsze w idealnej temperaturze, zawsze sterylnego, zawsze uzupełniającego potrzeby energetyczne organizmu dziecka. Gdy dziecko czuje tylko pragnienie – będzie ssało pierś dopóki otrzymuje mleko o wartości napoju, gdy czuje głód – pozostanie przy piersi dłużej, docierając do pokładów o wyższej wartości energetycznej.

Poprawiono: poniedziałek, 19, listopad 2012 23:34

Odsłony: 8767

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Dieta weganki i wegetarianki karmiącej piersią

dieta wegetarianki i weganki karmiącej piersiąDla niemowlaka bez wątpienia najlepszym sposobem żywienia jest karmienie piersią.

Nie ma lepszego sposobu na realizację zapotrzebowania na wszystkie składniki najmłodszych dzieci.

Mleko kobiece zawiera bowiem optymalny skład białka, tłuszczów i węglowodanów oraz zawartość składników odżywczych dla rozwijającego się maluszka. Posiada także jedyne w swoim rodzaju przeciwciała i komórki pomagające zwalczać choroby, które chronią dzieci przed wieloma schorzeniami. Obniża ryzyko cukrzycy, raka piersi i jajnika u Mamy oraz depresji poporodowej, ale też chroni dziecko przed chorobami w wieku dorosłym, korzystnie wpływa na jego odporność.

Aby skład pokarmu był optymalny dla potrzeb maluszka, a laktacja przebiegała prawidłowo, niezbędna jest zbilansowana dieta mamy, gdyż to jej pożywienie wpływa na jakość pokarmu. Błędy żywieniowe w tym czasie mogą przyczynić się do obniżenia jakości pokarmu, a duże niedobory mogą powodować nawet zanik laktacji.

Poprawiono: wtorek, 21, styczeń 2014 22:00

Odsłony: 23981

Czytaj wicej Czytaj więcej...
Cieszymy się, że tu trafiłaś / trafiłeś.

Prowadzimy prace nad przygotowaniem wersji mobilnej portalu wegemaluch.pl

Ta wersja platformy mobilnej jest w fazie testów! Prosimy o cierpliwość! (niektóre funkcje mogą nie działać w tej chwili)

 

Wegemaluch.pl Udostępnia materiały na licencji CC BY-NC-ND 4.0 Międzynarodowe. Materiały nieoznaczone CC BY-NC-ND 4.0 - Copyright by WegeMaluch.pl & MagYa 2011-2014. All rights reserved.

Wróć na górę

O Wegemaluch    O Nas    Regulaminy    Polityka Prywatności    Reklama    Promocja    Patronat    Admin    Kontakt    Faq    RSS    Toolbar

coffe Jesteś pewny by przełączyć w wersję dla komputerów stacjonarnych PC?