WegeMaluch.pl

FB TW G+ Zarejestruj Rejestacja / Login

Artykuły

Karmić piersią czy drugą?

karmienie piersiąIstota karmienia piersią opiera się na stałym i bliskim kontakcie matki z dzieckiem, na współbrzmieniu z naturalnym rytmem karmień, na wsłuchaniu się w potrzeby swoje i dziecka, na właściwym reagowaniu na te potrzeby. Wbrew powszechnym mitom i obiegowym opiniom nie jest łatwo zahamować proces karmienia piersią. Istnieją jednak czynniki zewnętrzne bardzo silnie wpływające na podświadomość kobiety i skutecznie blokujące instynktowne procesy uruchamiane przez jej ciało.

Przygotowując się do narodzin dziecka, każda mama planuje wyprawkę i tworzy listę zakupów. Pojawią się na niej różne akcesoria niezbędne do karmienia dziecka: komplet butelek ze smoczkami, odciągacz (laktator), smoczki „uspokajacze”, kapturki na piersi, osłonki, wkładki laktacyjne... Jednak, czy są one rzeczywiście niezbędne do tego, by nakarmić niemowlę?

Poprawiono: poniedziałek, 19, listopad 2012 23:36

Odsłony: 7700

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Mama karmiąca w pracy

Karmiącej mamie po powrocie do pracy przysługują przerwy na karmienie. Ich długość zależy od liczby dzieci karmionych piersią. Znaczenie ma także wymiar wykonywanej przez matkę pracy. Nie każda młoda mama będzie miała prawo do przerwy na karmienie dziecka.

Przywilej przerwy nie dotyczy pracownic zatrudnionych na czas krótszy niż 4 godziny dziennie.

Jeśli czas pracy pracującej mamie nie przekracza 6 godzin dziennie przysługuje jej prawo do jednej przerwy na karmienie.

Długość czasu przerwy zależy od: wymiaru czasu pracy pracownicy, liczby dzieci karmionych piersią.

Poprawiono: niedziela, 15, kwiecień 2012 13:45

Odsłony: 5658

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Przechowywanie pokarmu

Na rynku można zakupić specjalnie przystosowane do przechowywania pokarmu pojemniki, które są wykonane z materiałów, które nie mają negatywnego wpływu na pokarm (np. w pojemnikach szklanych część żywych komórek może ulegać zniszczeniu). Są też dostępne butelki i torebki do przechowywania i zamrażania pokarmu lub plastikowe pojemniczki. Nie można przewidzieć, ile pokarmu dziecko zjada w czasie jednego przystawienia do piersi (nawet, gdyby dało się to zbadać dokładnie, nie można tego porównywać do ilości odciągniętego pokarmu za pomocą laktatora), lepiej jest mieć przygotowanych kilka mniejszych porcji pokarmu niż np. dwie większe.

Poprawiono: niedziela, 15, kwiecień 2012 13:18

Odsłony: 5616

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Nawał pokarmu – czym jest i jak sobie z nim poradzić?

porady doradcy laktacyjnegoNawał pokarmu jest fizjologicznym i w gruncie rzeczy pożądanym momentem w laktacji. Pojawia się w 2-6 dobie po porodzie. Dziecko ssąc pierś matki pobudza wydzielanie prolaktyny w jej organizmie, dzięki czemu zwiększa się ilość pokarmu w piersiach, a one stają się bardziej ukrwione.

Wszystkie procesy zachodzące w ciele kobiety są jeszcze bardzo niestabilne: reguluje się i zmienia zgodnie z mleczną potrzebą dziecka i naturalnymi, kobiecymi potrzebami matki – gospodarka hormonalna, organizm jest jeszcze bardzo zmęczony po porodzie, a ciało bardzo wrażliwe.

Piersi mogą stać się ciężkie, bardzo przepełnione, ciepłe, czasem pojawia się rozpierające ciśnienie, nie powinien jednak pojawić się ból.

Jeżeli dziecko jest przystawiane prawidłowo do piersi, często opróżnia pierś i nie ma ograniczonej długości ssania, a do tego ssie sprawnie i intensywnie, wówczas nawał pokarmu można przejść bez komplikacji, często nawet go nie zauważając.

Poprawiono: czwartek, 13, czerwiec 2013 12:32

Odsłony: 10281

Czytaj wicej Czytaj więcej...
Cieszymy się, że tu trafiłaś / trafiłeś.

Prowadzimy prace nad przygotowaniem wersji mobilnej portalu wegemaluch.pl

Ta wersja platformy mobilnej jest w fazie testów! Prosimy o cierpliwość! (niektóre funkcje mogą nie działać w tej chwili)

 

Wegemaluch.pl Udostępnia materiały na licencji CC BY-NC-ND 4.0 Międzynarodowe. Materiały nieoznaczone CC BY-NC-ND 4.0 - Copyright by WegeMaluch.pl & MagYa 2011-2014. All rights reserved.

Wróć na górę

O Wegemaluch    O Nas    Regulaminy    Polityka Prywatności    Reklama    Promocja    Patronat    Admin    Kontakt    Faq    RSS    Toolbar

coffe Jesteś pewny by przełączyć w wersję dla komputerów stacjonarnych PC?