WegeMaluch.pl

FB TW G+ Zarejestruj Rejestacja / Login

Artykuły

Pociągiem z dzieckiem

Jedziesz na urlop lub wakacje. Żeby jednak podróż nie okazała się koszmarem zarówno dla Ciebie jak i dziecka, zastanawiasz się jaki środek transportu byłby dla Was najlepszy. W autobusie ciężko wyprostować nogi, a i dla naszego malucha perspektywa siedzenia paru godzin może okazać się zadaniem nie do wykonania. Samochód tym razem też odpada, bo nasz budżet mógłby nie wytrzymać galopujących cen benzyny. Zatem - pociąg. Bo jak się okazuje, w niektórych składach znajdują się przedziały dla matek z dziećmi.

Poprawiono: niedziela, 15, kwiecień 2012 21:03

Odsłony: 13503

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Tata i Święta

rodzinne święta bożego narodzeniaŚwięta tuż-tuż. Bez przerwy przypominają nam o tym reklamy telewizyjne, rozgłośnie radiowe i rozświetlone, kolorowe wystawy sklepowe. Gdzie się nie ruszymy jesteśmy bombardowani atmosferą świąt. Dzieci siedzą jak na szpilkach i odliczają dni i godziny do chwili, w której wydarzy się to, na co czekały przez cały rok, do momentu, w którym przyjdzie Święty Mikołaj i zostawi pod choinką upragnione prezenty.

Dla mnie jako ojca, okres przedświąteczny to czas pewnej zadumy nad przemijającym czasem. Ja, co prawda się nie starzeję, ale dzieci to co innego. Są już o rok starsze. Czym w takim razie będą chciały się bawić, a z czego już wyrosły? Co sprawi im radość, a co jedynie rozczaruje? To trudne pytania. Jednak jeśli spędzamy z dziećmi wystarczająco dużo czasu, nie powinniśmy mieć problemu, aby na uzyskać na nie odpowiedzi. Gorszym problemem może być kwestia, czy nasza kieszeń poradzi sobie z wygórowanymi zachciankami dziecka.

Poprawiono: sobota, 22, grudzień 2012 21:59

Odsłony: 6001

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Zmiany w becikowym od 2012 roku

Becikowe, to jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka, która przysługuje wszystkim, niezależnie od uprawnień do dodatku z tytułu urodzenia dziecka oraz od dochodu rodziny, w wysokości 1000 zł na dziecko. Wprowadzona została ustawą z dnia 29 grudnia 2005 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. Nr 12, poz. 67). Wraz z nadejściem 2012 roku zasady przyznawania becikowego nieco się zmienią.

Becikowe przysługuje matce, ojcu lub opiekunowi prawnemu dziecka. Do becikowego mają prawo wszyscy rodzice, bez względu na status materialny czy cywilny. Jedynym warunkiem jest posiadanie aktu urodzenia dziecka. Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.) stanowi również, że świadczenia rodzinne są wolne od podatku dochodowego.

Poprawiono: niedziela, 15, kwiecień 2012 21:04

Odsłony: 4825

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Tata to brzmi dumnie

z tatą świat wygląda pięknieTata uczy jeździć na rowerku, pokazuje i wyjaśnia jak działają urządzenia i to tata pokazuje jak rozkręcić radio a później jak je złożyć. Z dnia na dzień staje się bohaterem domu, który ma chronić swoje ukochane maleństwo przed złym światem.

Obecnie coraz częściej można zobaczyć tatę pchającego wózek czy noszącego dziecko w nosidełku. I mimo że tak bardzo współczesny świat stara się uciekać od stereotypowych granic: mama – tata one nadal istnieją i istnieć będą do końca świata. Marta Kołodziejska, socjolożka uważa, że w każdej kulturze, w której istnieją wzory kobiecości i męskości będą też istniały wzory macierzyństwa i ojcostwa, które są przekazywane przez system edukacji, popkulturę i religię.

Role ojców i matek zawsze będą istniały, ale podlegają nieustannym przemianom. Bo nowoczesna rodzina jaką znamy obecnie to dość nowy twór. Jeszcze sto lat temu rodziny nuklearne (rodzice + dziecko/dzieci w jednym gospodarstwie domowym) były rzadkością, a duże wielopokoleniowe rodziny żyjące pod jednym dachem czymś zwyczajnym, czyli odwrotnie, niż to ma miejsce dzisiaj.

Poprawiono: sobota, 22, czerwiec 2013 15:28

Odsłony: 6766

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Zmiany w urlopie ojcowskim i macierzyńskim

Od 1 stycznia 2010 roku ojcowie nowonarodzonych dzieci mogli skorzystać z 7-dniowego urlopu ojcowskiego. W 2012 roku urlop został wydłużony do 2 tygodni. Aby się o niego ubiegać ojciec – pracownik musi złożyć u pracodawcy wniosek o urlop ojcowski, najpóźniej do 7 dni przed przejściem na urlop. Do wniosku należy również dołączyć skrócony akt urodzenia dziecka oraz oświadczenie, że wcześniej urlop na to dziecko nie był wykorzystany.  Pracodawca nie ma prawa odmówić przyznania urlopu!
Urlop ojcowski powinien się zakończyć w dniu ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia. Po upływie skończenia roku życia, pracownik - ojciec traci uprawnienie do urlopu ojcowskiego i tym samym prawo do zasiłku macierzyńskiego. Jeżeli pracownik zbyt późno złoży wniosek i urlop ojcowski rozpocznie się w takim dniu, że do ukończenia przez dziecko 12 miesięcy życia pozostanie mniej niż dwa tygodnie - pracodawca powinien mimo wszystko udzielić go w pełnym wymiarze (tego urlopu zawsze udziela się w tygodniach, nigdy w dniach). Urlop ten skończy się jednak wcześniej z mocy samego prawa (bez decyzji pracodawcy), kiedy dziecko ukończy 12 miesięcy.

Poprawiono: niedziela, 15, kwiecień 2012 21:04

Odsłony: 5860

Czytaj wicej Czytaj więcej...
Cieszymy się, że tu trafiłaś / trafiłeś.

Prowadzimy prace nad przygotowaniem wersji mobilnej portalu wegemaluch.pl

Ta wersja platformy mobilnej jest w fazie testów! Prosimy o cierpliwość! (niektóre funkcje mogą nie działać w tej chwili)

 

Wegemaluch.pl Udostępnia materiały na licencji CC BY-NC-ND 4.0 Międzynarodowe. Materiały nieoznaczone CC BY-NC-ND 4.0 - Copyright by WegeMaluch.pl & MagYa 2011-2014. All rights reserved.

Wróć na górę

O Wegemaluch    O Nas    Regulaminy    Polityka Prywatności    Reklama    Promocja    Patronat    Admin    Kontakt    Faq    RSS    Toolbar

coffe Jesteś pewny by przełączyć w wersję dla komputerów stacjonarnych PC?