WegeMaluch.pl

FB TW G+ Zarejestruj Rejestacja / Login

Artykuły

Soki od pierwszego roku życia

soki_owocoweWedług najnowszych zaleceń Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej soki owocowe powinno się wprowadzić do diety dziecka dopiero po pierwszym roku życia.
Zmiana zaleceń AAP z 2001 roku to wynik najnowszych badań, z których wynika, że soki wprowadzane za szybko do diety dziecka są przyczyną otyłości. Najnowsze zalecenia z 2017 roku podnoszą granicę z 6. miesiąca życia do pierwszego roku, ponieważ stwierdzono, że soki nie dostarczają istotnych wartości odżywczych a w porównaniu do świeżych owóców dostarczają organizmowi mniej błonnika i więcej cukru.

"Rodzice mogą postrzegać sok owocowy jako zdrowy, ale nie jest dobrym substytutem świeżych owoców, ale tylko opakowaniem zawierającym więcej cukru i kalorii", powiedział Melvin B. Heyman, MD, FAAP, współautor oświadczenia. "Małe ilości soków pite z umiarem są dobre dla starszych dzieci, ale są absolutnie niepotrzebne dla dzieci poniżej 1. roku życia"

Nowe zalecenia wskazują, że 100-procentowy świeży lub odtworzony sok owocowy może stanowić zdrową część diety dzieci powyżej 1 roku życia w ramach dobrze zbilansowanej diety. Konsumpcja powinna być jednak ograniczona w zależności od wieku dziecka.

Poprawiono: poniedziałek, 22, maj 2017 17:03

Odsłony: 4871

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Szczepionka przeciw kleszczom

wege dzieckoSzczepionka przeciw kleszczowemu zapaleniu opon mózgowo – rdzeniowych chroni przed zapaleniem mózgu i opon mózgowych wywołanych przez wirusy (flavovirus), które są przenoszone przez kleszcze. Szczepienia są szczególnie zalecane dla mieszkańców okolic zwiększonego występowania zachorowań (województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie, północna część lubuskiego), pracowników leśnych oraz osób przebywających w tych okolicach (obozy, kolonie, wycieczki, spacery po lasach). Szczepienie podstawowe obejmuje 3 dawki
(w pierwszym roku - 2 dawki szczepionki w odstępie 4 tygodni, 3 dawka - 9-12 miesięcy po pierwszej), szczepienie przypominające po 3 latach, a kolejne dawki co 5 lat. Najlepszy czas na wykonanie szczepienia to kwiecień – maj ( I dawka) , czerwiec – II dawka.

Poprawiono: wtorek, 30, kwiecień 2013 11:15

Odsłony: 18694

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Witamina D i K - od kiedy i do kiedy podawać

witamina d i kWitamina D

jest niezbędna do rozwoju kości i zębów. Pobudza wchłanianie wapnia i fosforu z przewodu pokarmowego. Jej niedobór wywołuje krzywicę.

Obecnie zaleca się profilaktycznie podawanie witaminy D3 w dawce 400 IU/dobę dzieciom od 2 tygodnia życia.

Podawanie witaminy D3, jej dawka i długość podawania zależy od: wieku dziecka, sposobu karmienia ( naturalne, sztuczne), pory roku, podawania preparatów witaminowych. Najwięcej witaminy D jest m.in. w mleku i jego produktach, żółtku jaja.

 

Więcej o: Witamina D

 


Witamina K

wpływa na prawidłową krzepliwość krwi, zapobiega krwawieniom. Niemowlęta do 3 miesiąca życia wytwarzają małą ilość witaminy K, co może prowadzić u nich do rozwoju choroby krwotocznej.

Obecnie zaleca się podawanie witaminy K niemowlętom karmionym piersią od 2 tygodnia do 3 miesiąca życia. Nie podaje się tej witaminy dzieciom karmiony mieszankami mlecznymi.

 

Więcej o: Witamina K


Dla wegemaluch.pl odpowiada dr n.med. Alicja Karney, specjalista pediatra, kierownik Oddziału Hospitalizacji Jednego Dnia w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie

Poprawiono: czwartek, 09, styczeń 2014 23:22

Odsłony: 70033

Ukąszenia, użądlenia - co robić

użądlenia dzieciW czasie wakacji letnich często u dzieci dochodzi do ukąszeń przez owady (komary, mrówki, meszki, pająki). Zwykle pojawia się jedynie zaczerwienie skóry, niewielki obrzęk, świąd. W takiej sytuacji wystarczy zimny okład, posmarowanie maścią lub żelem zmniejszającym nieprzyjemne swędzenie. Zdaża się jednak, że obrzęk jest bardzo duży, bolesny. Wówczas wskazane jest podanie leków przeciwalergicznych, ulgę przeniesie zimny okład z sody, ale może być konieczna wizyta u lekarza, jeżeli wskutek drapania dojdzie do nadkażenia miejsca ukąszeniami przez bakterie.
Użądlenia mogą być spowodowane przez osy, pszczoły, szerszenie. W przypadku użądlenia przez pszczoły najpierw należy usunąć żądło ze skóry (osy i szerszenie nie zostawiają żądła), następnie położyć zimny okład z lodu. Jeżeli obrzęk zwiększa się można zrobić okład z sody, następnie posmarować żelem zmniejszającym świąd, można podać leki przeciwalergiczne, zwłaszcza u dzieci ze skłonnościami alergicznymi, ewentualnie wapno.

Poprawiono: piątek, 06, lipiec 2012 13:19

Odsłony: 8300

Czytaj wicej Czytaj więcej...
Cieszymy się, że tu trafiłaś / trafiłeś.

Prowadzimy prace nad przygotowaniem wersji mobilnej portalu wegemaluch.pl

Ta wersja platformy mobilnej jest w fazie testów! Prosimy o cierpliwość! (niektóre funkcje mogą nie działać w tej chwili)

 

Wegemaluch.pl Udostępnia materiały na licencji CC BY-NC-ND 4.0 Międzynarodowe. Materiały nieoznaczone CC BY-NC-ND 4.0 - Copyright by WegeMaluch.pl & MagYa 2011-2014. All rights reserved.

Wróć na górę

O Wegemaluch    O Nas    Regulaminy    Polityka Prywatności    Reklama    Promocja    Patronat    Admin    Kontakt    Faq    RSS    Toolbar

coffe Jesteś pewny by przełączyć w wersję dla komputerów stacjonarnych PC?