WegeMaluch.pl

FB TW G+ Zarejestruj Rejestacja / Login

Artykuły

Kalendarz karmienia dziecka

zdrowe dzieckoWegetariańscy rodzice małych dzieci z pewnością zastanawiają się jak najlepiej zapewnić prawidłowe żywienie swoim pociechom. Było by to bardzo proste, gdyby nie liczne wątpliwości dalszej rodziny, czasem i brak wiedzy oraz schematy żywienia małych dzieci, funkcjonujące w zbiorowej pamięci babek, ciotek, teściowych itp.

Przewód pokarmowy noworodków i małych niemowląt funkcjonuje w sposób specyficzny, niezależnie od wyborów pokarmowych rodziców. Ssące dziecko połyka powietrze i powinno być stymulowane do odbijania w czasie posiłku lub po nim, w przeciwnym razie żołądek zawierający dużo powietrza utrudnia karmienie. Wiele małych dzieci ulewa. Jeśli stan ogólny, przyrost masy ciała i rozwój dziecka jest prawidłowy, a ulewaniom  nie towarzyszą zaburzenia oddechowe, to można odstąpić od bardziej szczegółowych badań. Łaknienie dziecka podlega ogromnym zmianom, zależnie od fazy rozwojowej. Szczególnie niepokojący rodziców jest, normalny dla małego dziecka, wilczy apetyt następujący po kilku dniach odmawiania zjadania przepisowych porcji. Częstość oddawania stolców u całkowicie zdrowego niemowlęcia może wahać się od 1 do 7 w ciągu dnia. U niektórych dzieci stolce uformowane pojawiają się dopiero w 2 lub 3 roku życia.
     

Poprawiono: niedziela, 26, styczeń 2014 22:22

Odsłony: 9125

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Kolka - jak sobie z nią radzić?

kolka u niemowlakaKolka u niemowlęcia jest spowodowana nieprawidłową pracą jelit , co jest związane z niedojrzałością układu pokarmowego. Zwykle kolka zaczyna się w 2- 3 tygodniu życia dziecka i utrzymuje się przez pierwsze 3 miesiące. W wyniku nagromadzenia się dużej ilości gazów w jelitach i nieprawidłowej perystaltyki dziecko odczuwa ból, a w związku z tym jest niespokojne, pręży się w czasie i po karmieniu, płacze, oddaje duże ilości gazów. Kolka może występować o tej samej godzinie, głównie po południu, ale może także pojawiać się w różnych porach dnia. W przypadku nasilonych objawów, zwykle zalecam wykonanie badania ogólnego moczu i usg jamy brzusznej.

Aby przeciwdziałać powstawaniu kolki mama karmiąca powinna unikać potraw ciężko strawnych, smażonych i wzdymających ( fasola, groszek, zasmażana kapusta itp.).

Poprawiono: czwartek, 24, maj 2012 10:45

Odsłony: 6903

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Pasożyty u dzieci

choroby pasożytnicze u dzieckaChoroby pasożytnicze są rozpowszechnione na świecie, szczególnie wśród dzieci w okresie przedszkolnym . Najczęściej występujące choroby pasożytnicze to: owsica, glistnica, lambliaza, toksoplazmoza i toksokaroza.

Owsica

Jest wywołana przez owsika ludzkiego. Do zakażenia jajami owsika dochodzi poprzez zanieczyszczone palce, co spowodowane jest brakiem nawyków higienicznych (ssanie palców, obgryzanie paznokci, niemyte ręce szczególnie po toalecie), jak również przez przedmioty, jak np. bielizna, ręcznik, zanieczyszczone pożywienie, a także   zabawa w piaskownicy . Człowiek nie może się zarazić bezpośrednio od drugiego człowieka.

Najczęstszymi objawami zakażenia są: świąd odbytu, nasilający się zwykle w godzinach wieczornych, zaczerwieniona skóra w okolicy odbytu, osłabienie, brak apetytu, nudności, bóle brzucha, podkrążone oczy , nawracające wysypki, niepokój , zgrzytanie zębami, obgryzanie paznokci, trudności w skupieniu uwagi , ciągłe osłabienie, zaburzenia snu. Owsiki mogą dostawać się do sromu i pochwy, stając się przyczyną zmian zapalnych.

Chorobę rozpoznaje się badając kał na obecność jaj owsików, ale najczęściej rodzice sami zauważają je w kale dziecka.

Poprawiono: wtorek, 14, styczeń 2014 15:40

Odsłony: 10009

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Moje dziecko ciągle kaszle...

„Od czasu, kiedy moje dziecko poszło do przedszkola, rokrocznie, przez całą jesień i zimę ciągle kaszle...” Tymi słowy wielu moich pacjentów zaczyna wyjaśniać powód swojej wizyty u mnie. Dlaczego jedne dzieci chorują częściej niż ich rówieśnicy? Co wpływa na obniżenie odporności dziecka na infekcje?

Kaszel nie jest chorobą, a jedynie objawem, który ma doprowadzić do usunięcia z dróg oddechowych czynnika drażniącego. Receptory kaszlu znajdują się na różnych piętrach dróg oddechowych. Są one w gardle, krtani, oskrzelach i płucach. Wynika z tego, że nie każdy kaszel świadczy o zapaleniu oskrzeli czy płuc. Badanie lekarskie nie zawsze pozwala jednoznacznie określić, skąd kaszel pochodzi. Wiele może wyjaśnić charakter kaszlu. Kaszel suchy, o niewielkim natężeniu, często towarzyszy zapaleniom gardła. On właśnie najczęściej rozpoczyna infekcję dróg oddechowych spowodowaną przez wirusy, która jest najbardziej powszechną dolegliwością przedszkolaków. Kaszel suchy, o dużym nasileniu, występujący napadowo, z uczuciem łaskotania w gardle i prowokujący wymioty, zwykle świadczy o zapaleniu krtani.

Poprawiono: sobota, 14, kwiecień 2012 07:25

Odsłony: 6866

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Refluks u niemowląt

Refluks żołądkowo-przełykowy jest spowodowany zmniejszonym napięciem dolnej części przełyku i wpustu żołądka, jego objawem są ulewania, czasem wymioty.

Większość niemowląt do 3, a nawet 6 miesiąca życia ma fizjologiczny refluks, który nie zaburza ich rozwoju fizycznego. W przypadku obfitego ulewania i zahamowaniu przybierania na wadze mówimy o patologicznym refluksie i takie dziecko wymaga badań i leczenia.


Na pytania dla wegemaluch.pl odpowiada dr n.med. Alicja Karney, specjalista pediatra, kierownik Oddziału Hospitalizacji Jednego Dnia w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie

Poprawiono: sobota, 14, kwiecień 2012 07:25

Odsłony: 6431
Cieszymy się, że tu trafiłaś / trafiłeś.

Prowadzimy prace nad przygotowaniem wersji mobilnej portalu wegemaluch.pl

Ta wersja platformy mobilnej jest w fazie testów! Prosimy o cierpliwość! (niektóre funkcje mogą nie działać w tej chwili)

 

Wegemaluch.pl Udostępnia materiały na licencji CC BY-NC-ND 4.0 Międzynarodowe. Materiały nieoznaczone CC BY-NC-ND 4.0 - Copyright by WegeMaluch.pl & MagYa 2011-2014. All rights reserved.

Wróć na górę

O Wegemaluch    O Nas    Regulaminy    Polityka Prywatności    Reklama    Promocja    Patronat    Admin    Kontakt    Faq    RSS    Toolbar

coffe Jesteś pewny by przełączyć w wersję dla komputerów stacjonarnych PC?