WegeMaluch.pl

FB TW G+ Zarejestruj Rejestacja / Login

Artykuły

Co jest lepsze - nosidełko czy chusta?

noszenie w chuścieChustę polecam od pierwszych dni życia dziecka, ponieważ zapewnia ona bliski kontakt maluszka z mamą/tatą i możemy w niej podeprzeć niestabilną w tym wieku główkę. W chuście możemy ułożyć dziecko w różnych naturalnych dla niego pozycjach, więc śmiało można nosić je przez dłuższy czas. Unikajmy układania dziecka w pozycji mocno skulonej, z nóżkami przyciśniętymi do brzucha (dziecku trudno jest oddychać). Chusta jest dobra dla dzieci zdrowych albo z bardzo niewielkimi zaburzeniami napięcia mięśniowego. Bardzo wiotkie dzieci albo te, które mają mocno podwyższone napięcie mięśniowe, nie powinny być wkładane w chustę, bo nie jesteśmy w stanie zabezpieczyć im prawidłowej pozycji. Chusta nie nadaje się też dla dzieci z dysplazją stawu biodrowego, bowiem muszą mieć one odpowiednio ułożone nóżki w odwiedzeniu, ani dla dzieci z refluksem, ze względu na ryzyko zachłyśnięcia.

Poprawiono: środa, 16, maj 2012 11:25

Odsłony: 9442

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Czy dziecko powinno korzystać z chodzika?

A po co?

Prawidłowo rozwijający się maluch, jak będzie gotowy, zacznie chodzić samodzielnie. Gdy mówimy gotowy, myślimy o dojrzałości jego układu nerwowego, a w szczególności o dojrzałości reakcji równoważnych, napięciu posturalnym oraz prawidłowej pracy mięśni w obrębie miednicy i całej nóżki. I żaden chodzik nam tego nie przyśpieszy, a wręcz odwrotnie. Bo dziecko, zamiast wzmacniać sobie mięśnie nóżek i ćwiczyć równowagę, „wisi” w chodziku, najczęściej ze źle ustawioną miednicą i odpycha się z palców, nie dociążając prawidłowo całej stopy do podłoża. W chodziku dziecko również nie wyćwiczy sobie równowagi.

Najlepiej jak chodziki zamkniemy w szafie i pozwolimy maluszkowi rozwijać się w jego własnym tempie.


Na pytania dla wegemaluch.pl odpowiada mgr Anna Boryczka, pracująca od wielu lat z Kliniką Rehabilitacji Pediatrycznej w Centrum Zdrowia Dziecka, gdzie zajmuje się rehabilitacją niemowląt i małych dzieci z różnymi zaburzeniami rozwoju psychoruchowego. W 2006 otworzyła przychodnię rehabilitacyjną dla dzieci z zaburzeniami rozwojowymi Zespół Poradni Specjalistycznych i Rehabilitacyjnych MALUCH.

Poprawiono: sobota, 11, styczeń 2014 20:19

Odsłony: 6846

Główka - co zrobić żeby nie była płaska?

wege rodzinaOczywiście, można pomóc i nie jest to bardzo trudne zadanie. Aby główka nie uległa zniekształceniu należy przestrzegać kilku zasad:
- dziecko powinno codziennie dostawać odpowiednią dawkę witaminy D3. Decyzję o podaniu lub odstawieniu witaminy D3 oraz o dawce ZAWSZE podejmuje lekarz pediatra,
- należy często zmieniać pozycje dziecka, układać je dużo na bokach oraz, gdy jest starsze, na brzuszku,
- gdy zauważymy, że dziecko ciągle patrzy w jedną stronę, co najczęściej związane jest z asymetrią napięcia mięśniowego lub kręczem szyi, warto udać się do specjalisty (rehabilitanta), który pokaże pozycje ułożeniowe oraz zaleci odpowiednie ćwiczenia zapobiegające między innymi spłaszczeniu główki po jednej stronie.

Poprawiono: wtorek, 22, maj 2012 12:44

Odsłony: 12404

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Fotelik czy przyczepka

Fotelik rowerowy, montowany najczęściej z tyłu za siodełkiem, powinien być przede wszystkim wyprodukowany przez dobrą, renomowaną firmę i posiadać odpowiednie atesty, świadczące o jego bezpieczeństwie. Fotelik powinien być wyposażony w pasy bezpieczeństwa oraz w zapinane podnóżki, zabezpieczające nóżki dziecka przed dostaniem się w szprychy koła. Naturalnie dziecko powinno być ubrane w kask rowerowy!


Kiedy można zacząć wozić dziecko w foteliku rowerowym?

Gdy tylko dziecko samodzielnie, pewnie siedzi można już zabrać je na krótką wycieczkę w foteliku, tym bardziej, że teraz można kupić bardzo wygodne foteliki z opcją rozkładania ich do około 22 stopni od pionu. Na takim odchylonym foteliku dziecko może wygodnie się przespać, głowa nie leci mu do przodu czy na boki. Wtedy jazda w foteliku rowerowym nawet podczas dłuższego spaceru jest bezpieczna i nie obciąża zbytnio kręgosłupa maluszka.

Poprawiono: czwartek, 12, kwiecień 2012 09:28

Odsłony: 7654

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Jak wybrać dziecku najodpowiedniejsze buty?

Buty zawsze dobieramy odpowiednio do funkcji, jaką mają pełnić (buty do chodzenia po szkole, na lekcje w-fu itd.).
Wybierając buty dla dziecka warto pamiętać o kilku zasadach. Dobrze dobrane buty powinny:

Być wykonane z naturalnych, oddychających materiałów, zabezpieczających stopy przed nadmiernym poceniem się.

Być dobrze dopasowane do długości stopy, tzn. około 1 cm dłuższe od stopy dziecka. Nie powinno się kupować butów „na wyrost”, ponieważ buty takie nie zapewnią prawidłowej stabilizacji stopy a dziecko będzie się w nich potykać. Buty powinny być również odpowiednio dopasowane do szerokości stopy, tutaj zwracamy uwagę na tęgość buta. But nie może uciskać stopy, ale też nie może być za luźny, bo nie zapewni odpowiedniej stabilizacji.

Poprawiono: piątek, 31, styczeń 2014 12:03

Odsłony: 5854

Czytaj wicej Czytaj więcej...
Cieszymy się, że tu trafiłaś / trafiłeś.

Prowadzimy prace nad przygotowaniem wersji mobilnej portalu wegemaluch.pl

Ta wersja platformy mobilnej jest w fazie testów! Prosimy o cierpliwość! (niektóre funkcje mogą nie działać w tej chwili)

 

Wegemaluch.pl Udostępnia materiały na licencji CC BY-NC-ND 4.0 Międzynarodowe. Materiały nieoznaczone CC BY-NC-ND 4.0 - Copyright by WegeMaluch.pl & MagYa 2011-2014. All rights reserved.

Wróć na górę

O Wegemaluch    O Nas    Regulaminy    Polityka Prywatności    Reklama    Promocja    Patronat    Admin    Kontakt    Faq    RSS    Toolbar

coffe Jesteś pewny by przełączyć w wersję dla komputerów stacjonarnych PC?