WegeMaluch.pl

FB TW G+ Zarejestruj Rejestacja / Login

Artykuły

Płaskostopie - co to jest i jak leczyć

płaskostopie wśród dzieciPłaskostopie to fizjologiczne ukształtowanie stopy charakterystyczne u niemowląt i małych dzieci. Polega na koślawości tyłostopia oraz obniżeniu łuku podłużnego i poprzecznego stopy, najbardziej widoczne (fizjologicznie) w okresie ok 2-3 roku życia, najcześciej jest to norma rozwojowa, tak stopy dziecka 'radzą sobie' z obciążeniami.

Początkowo gdy Maluch zaczyna przyjmować pionową postawę ciała, jego stopy mają 'tłuszczową poduszeczkę', która pełni rolę amortyzatora. Aby prawidłowo mogły się kształtować należy zadbać o odpowiednie, potrzebne do tego warunki, czyli RUCH, ale w żaden sposób nieogranioczony. Na przykład takim ograniczeniem są sztywne, teoretycznie 'profilaktyczne' buty, które zaleca się gdy tylko zauważy się "problem" - to mit. Tymczasem najodpowiedniejsze w początkowym okresie kształtowania się stóp dziecka jest chodzenie boso, a w okresie kiedy jest chłodniej - w skartetach antypoślizgowych.

Dziecko łapiąc równowagę, wspinając się, gramoląc, gdzie popadnie, chodząc po niestabilnych podłożach, doświadcza, ale także intensywnie trenuje i wzmacnia aparat mięśniowo-więzadłowy. Dlatego nasze działania ,,profilaktyczne,, mające na celu zapobiec ewentualnym wadom kończyn dolnych powinny polegać głównie na tym aby zagospodarowywać Maluchom przestrzeń do aktywności, jak i zachęcać do ruchu.

Poprawiono: środa, 29, styczeń 2014 10:54

Odsłony: 8952

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Refleksologia i hormony

masaż na stresRefleksologia jest naturalną, nieinwazyjną, holistyczną terapią. Podejście holistyczne wymaga od terapeuty ścisłej współpracy z organizmem klienta.

Naturalnym stanem organizmu jest zdrowie, dlatego planując sesje należy jak najskuteczniej wspomóc samoleczące zdolności organizmu i wesprzeć go w powrocie do równowagi. W trakcie rozmowy przed sesją terapeuta gromadzi informacje dotyczące wszystkich istotnych dla terapii aspektów życia klienta, chodzi tu nie tylko o problem z jakim zwrócił się o pomoc, ale też ogólnego stanu zdrowia, przebytych chorób czy wreszcie bardzo ważnych informacji dotyczących życia codziennego, czyli tego co wpływa na równowagę w ciele, na zdrowie lub jego zaburzenia. Wszelkie informacje przekazane podczas rozmowy, oraz te przekazane niewerbalnie, są dla terapii niezwykle ważne.

Poprawiono: niedziela, 28, kwiecień 2013 21:16

Odsłony: 7710

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Wady postawy u dzieci

wady posatwy u dzieciWady postawy u dzieci dotyczą nieprawidłowej budowy stóp, osi kończyn dolnych, kręgosłupa, ustawienia obręczy miednicy i barkowej oraz ustawienia głowy. Pierwsze symptomy wad postawy bywają nieraz widoczne zaraz po spionizowaniu się dziecka i osiągnięciu przez nie samodzielnego chodu, częściej jednak są zauważalne w wieku późniejszym, najczęściej w okresie intensywnego wzrostu.
Na pojawienie się wad postawy częściej narażone są dzieci z niższym napięciem posturalnym, dzieci, które w okresie niemowlęcym były rehabilitowane ze względu na asymetrię napięcia mięśniowego oraz dzieci, u których w rodzinie stwierdzono występowanie wad postawy.

Bardzo ważne jest, aby raz na 3-4 miesiące rozebrać dziecko i spojrzeć an nie z pewnego oddalenia, zwracając uwagę na ustawienie stóp, kolan, miednicy, kręgosłupa, łopatek czy głowy.

Poprawiono: piątek, 05, październik 2012 10:46

Odsłony: 7422

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Rozwój dziecka - kiedy do specjalisty

Co może zaniepokoić rodziców, jeśli chodzi o prawidłowy rozwój dziecka:


Okres noworodkowy:

Wysokie unoszenie głowy w pozycji na brzuchu – nie świadczy o tym, że maluch jest silny, świadczy o zaburzeniu napięcia mięśniowego
Odginanie głowy do tyłu w pozycji na plecach
Mocno zaciśnięte pięści, kciuk schowany
Wzrok ucieka do góry
Drgawki
Nienaturalny, ciągły płacz
Dziecko nie lubi być noszone, przewijane, dotykane

Poprawiono: piątek, 13, kwiecień 2012 23:09

Odsłony: 6530

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Wrodzona dysplazja stawu biodrowego

Jest to wada wrodzona, dotycząca budowy stawu biodrowego i dotyczy wszystkich elementów stawu: panewki, która jest źle wykształcona (płaska, nie obejmuje głowy kości udowej, bliższego końca kości udowej oraz więzadeł (zbyt luźne).

          Przyczyny rozwoju tej wady nie są do końca znane. Przypuszcza się, że na rozwój dysplazji stawu biodrowego może mieć wpływ wiele różnych czynników: predyspozycje genetyczne, pozycja płodu w macicy, płeć (80% przypadków wrodzonej dysplazji biodra dotyczy dziewczynek).

          Na wynik leczenia ma wpływ wczesne rozpoznanie, dlatego każde dziecko przed ukończeniem 1 miesiąca życia powinno być przebadane przez lekarza ortopedę. Lekarz bada stopień odwiedzenia stawów, stabilność (objaw Barlowa i Ortolaniego), a także dodatkowe objawy takie jak równomierny rozkład fałdów pośladkowych i na udzie oraz długość nóżek.

Poprawiono: piątek, 13, kwiecień 2012 23:11

Odsłony: 23179

Czytaj wicej Czytaj więcej...
Cieszymy się, że tu trafiłaś / trafiłeś.

Prowadzimy prace nad przygotowaniem wersji mobilnej portalu wegemaluch.pl

Ta wersja platformy mobilnej jest w fazie testów! Prosimy o cierpliwość! (niektóre funkcje mogą nie działać w tej chwili)

 

Wegemaluch.pl Udostępnia materiały na licencji CC BY-NC-ND 4.0 Międzynarodowe. Materiały nieoznaczone CC BY-NC-ND 4.0 - Copyright by WegeMaluch.pl & MagYa 2011-2014. All rights reserved.

Wróć na górę

O Wegemaluch    O Nas    Regulaminy    Polityka Prywatności    Reklama    Promocja    Patronat    Admin    Kontakt    Faq    RSS    Toolbar

coffe Jesteś pewny by przełączyć w wersję dla komputerów stacjonarnych PC?