WegeMaluch.pl

FB TW G+ Zarejestruj Rejestacja / Login

Artykuły

Dezerter dla WegeMaluch.pl

dezerterWegetarianizm to tylko dieta czy też sposób na życie?

Krzysztof Grabowski:
Myślę, że jedno i drugie. Jeżeli podjęło się świadomą decyzję o rezygnacji z jedzenia mięsa, to siłą rzeczy wybrało się inny styl życia. Jest to szczególnie widoczne podczas spotkań z ludźmi, którzy takiego wyboru nie dokonali. Kolejną sprawą jest podróżowanie. My jako zespół ciągle jesteśmy w rozjazdach i sprawa jedzenia jest dość istotna. Jeszcze parę lat temu był to problem. Teraz ilość miejsc gdzie można zjeść smacznie i bez mięsa jest bardzo duża.
Kiedy ja zaczynałem, nie można było kupić właściwie żadnych gotowych produktów wege. To były jeszcze lata 80. Byłem zmuszony do uprawiania choćby soi we własnym ogródku. Potem trzeba było robić samemu jakieś pasztety itd...To oczywiście zmienia styl życia. Na przygotowanie posiłków traci się masę czasu. Dziś nawet nie wiem, czy jest inaczej, ponieważ dla mnie i moich najbliższych nie jedzenie mięsa jest normalne.

Robert M: Po tylu latach trudno jest odpowiedzieć. Dla mnie to naturalna droga obecnie tak codzienna jak oddychanie. Czy oddychanie to tylko sposób pobierania tlenu czy filozofia przetrwania?

Poprawiono: niedziela, 15, grudzień 2013 22:11

Odsłony: 8942

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Dieta tradycyjna jest dietą zabójczą, rozmowa z Prof. Januszem Książykiem

profesor Janusz KsiążykDieta wegetariańska wśród dzieci wzbudza wiele kontrowersji. Jak to się stało że Instytut "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" promuje ten sposób żywienia?

Zespół lekarzy z CZD wychodzi z założenia, że promowanie diety, która jest zbliżona do diety śródziemnomorskiej w odniesieniu do swojej populacji w Polsce ma sens. To jest dieta, która zawiera w sobie dużo elementów diety wegetariańskiej także, ale oprócz tego owoce morza, wino czerwone i oliwę z oliwek. Zalety tej diety są znane w Europie, ale także znany jest jej efekt prozdrowotny w kontekście dzieci na etapie rozwojowym oraz w kontekście dorosłych, na przykład zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i innych chorób znanych w populacji Polski.

Dieta wegetariańska wzbudzała kontrowersje ze względu na historię, ponieważ uważano, że stosowanie tej diety w żywieniu dzieci jest szkodliwe, może prowadzić do niedoborów żywieniowych, do zaburzeń rozwoju i była kiedyś nawet traktowana jako forma agresji, forma maltretowania dziecka przez rodziców wobec bezbronnego dzieciaka, który nie jest w stanie ocenić czy to jest dla niego korzystne czy też nie.

Poprawiono: niedziela, 15, grudzień 2013 20:53

Odsłony: 17163

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Fanatyzm jest niezdrowy, rozmowa z psycholog Dorotą Hołówką

wegetariański fanatyzmWegetarianizm i weganizm to tylko dieta czy również sposób myślenia, życia?
Dla mnie jest to przede wszystkim sposób życia. Zauważyłam dużą zależność pomiędzy rozwojem osobistym, a sposobem odżywiania się, im więcej harmonii wprowadzamy do swojego życia, tym mniej mięsa jemy.

Wegetarianizm nie wspominając o wegnizmie w kontekście dzieci wywołują w Polsce bardzo dużo kontrowersji dlaczego nie potrafimy o tym temacie spokojnie rozmawiać?
Szczerze mówiąc nie rozumiem tego szumu i zastanawiam się czy sami wegetarianie nie robią zamieszania. Już samo etykietowanie się pod nazwą wegetarianie jest trochę prowokujące i sugeruje podział. Ja nie jem mięsa, ale myślę, że z szerokiego grona moich znajomych prawie nikt tego nie zauważył, dla mnie jest to coś absolutnie normalnego: jeden nie je szpinaku, drugi owoców, kolejny mięsa.

Poprawiono: wtorek, 20, listopad 2012 13:09

Odsłony: 10117

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Dominika Zaręba. Ekożycie bez granic

ekoturystyka w polsceEkoturystka - brzmi ciekawie, intrygująco, ale również tajemniczo. Co kryje się pod tym hasłem?
Ekoturystyka to styl podróżowania bliskiego naturze, aktywny i poznawczy. To podróżowanie w miejsca wyróżniające się bogactwem przyrody, pięknem krajobrazu i unikalną kulturą. Ekopodróżowanie to smakowanie kuchni regionalnej, kupowanie wytwarzanych lokalnie pamiątek na targach i w małych sklepikach, odkrywanie klimatu miejsca, szacunek dla tradycji, miejscowych zwyczajów, odmienności. Ekoturystyka, która jest dzisiaj jednym z najszybciej rozwijających się rynków turystycznych na świecie, ma z jednej strony pomagać chronić środowisko naturalne, a z drugiej przynosić dochody mieszkańcom i za zasilać lokalną gospodarkę.

Poprawiono: poniedziałek, 25, listopad 2013 09:25

Odsłony: 8513

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Jedynie mądrze przemyślany, zbilansowany jadłospis wegetariański może być zdrowy.

Rozmowa z Agnieszką Biernat, weganką od 21 lat, terapeutą-dietetykiem, właścicielką Gabinetu Dietoterapii na temat znaczenia diety w życiu dziecka w okresie niemowlęctwa oraz przedszkolnym.

Dlaczego dieta odgrywa tak ważna rolę w życiu zwłaszcza małego dziecka?

Właściwy dobór pożywienia stanowi niezwykle istotne znacznie dla zdrowia psychofizycznego dziecka i jegoAgnieszka Biernat harmonijnego rozwoju w przyszłych latach życia. Poza tym pragnę również podkreślić, iż odżywianie się rodziców przed poczęciem dziecka również jest bardzo ważne podobnie jak odżywianie matki podczas ciąży. Niestety wiedza rodziców i opiekunów dzieci i to zarówno tradycyjnie odżywiających się, jak i wegetarian jest niewielka.

Przecież mamy dostęp do wielu źródeł informacji na ten temat: media, prasa, Internet.

Owszem, ale nie zawsze jest to rzetelne źródło. Pokutuje wiele mitów w dziedzicznie odżywiania. Dietetyka podobnie jak medycyna jest bardzo dynamiczną dziedziną nauki i tylko specjaliści mają dostęp do fachowych informacji, w tym licznych nowinek dietetycznych.

Poprawiono: piątek, 31, styczeń 2014 10:59

Odsłony: 10202

Czytaj wicej Czytaj więcej...
Cieszymy się, że tu trafiłaś / trafiłeś.

Prowadzimy prace nad przygotowaniem wersji mobilnej portalu wegemaluch.pl

Ta wersja platformy mobilnej jest w fazie testów! Prosimy o cierpliwość! (niektóre funkcje mogą nie działać w tej chwili)

 

Wegemaluch.pl Udostępnia materiały na licencji CC BY-NC-ND 4.0 Międzynarodowe. Materiały nieoznaczone CC BY-NC-ND 4.0 - Copyright by WegeMaluch.pl & MagYa 2011-2014. All rights reserved.

Wróć na górę

O Wegemaluch    O Nas    Regulaminy    Polityka Prywatności    Reklama    Promocja    Patronat    Admin    Kontakt    Faq    RSS    Toolbar

coffe Jesteś pewny by przełączyć w wersję dla komputerów stacjonarnych PC?