WegeMaluch.pl

FB TW G+ Zarejestruj Rejestacja / Login

Artykuły

Co babcia i dziadek z bizonami i androidami ma wspólnego?

dzień babci i dziadkaKiedy myślę o babciach i dziadkach, przypomina mi się dzień 60. urodziny dziadka moich dzieci. Dostał wówczas obraz od własnej dwójki dorosłych już pociech, przedstawiający starszego mężczyznę – zakładam dziadka, a przed nim trójkę dzieci – zakładam wnucząt; zakładam, bowiem obraz był zatytułowany Pomóż, dziadku. Dla porządku powiem, że na obrazie pod ławeczkę przykucną również kot. Pewnie też coś chciał. I tak sobie myślę, że na płótnie artysta mógł również dobrze namalować babcię zamiast dziadka, gdyż babcia słyszy tak samo często to małe słówko „Pomóż!”

Po co są bowiem babcia i dziadek? Oczywiście stereotypowa odpowiedź – szczególnie, jeśli będą jej udzielać sami dziadkowie, będzie brzmiała: "Od rozpuszczania, jesteśmy od dawania cukierków, od pozwalania na to, czego rodzice zabraniają, od kupowania prezentów czy drobnostek, na które rodzice się nie godzą." Nazw marek nie będą podawać. Ale czy tylko od tego?

Poprawiono: niedziela, 20, styczeń 2013 18:55

Odsłony: 8160

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Dzień przeładowanego tornistra

dzien_tornistraMinisterstwo Edukacji okrzyknęło 1. października Ogólnopolskim Dniem Tornistra i chce walczyć z przeciążonymi tornistrami. Pani Minister z rozbrajającym uśmiechem wejdzie do sali pełnej dzieci i będzie im prawić farmazony o tym jak to powinno być. Że nie mogą dźwigać ciężarów bo to wpłynie na ich kręgosłup, a o wady postawy przecież tak łatwo. Ble, ble, ble. Pani Minister tornistry są przeciążone. Wystarczy przeczytać raport Najwyższej Izby Kontroli z 2017 roku. W dokumencie czarno na białym można przeczytać, że tornistry są za ciężkie. NIK skontrolowała 60 szkół publicznych - 30 szkół podstawowych i 30 gimnazjów - w sześciu województwach: kujawsko-pomorskim, małopolskim, opolskim, podkarpackim, podlaskim i świętokrzyskim. "Badanie ciężaru szkolnych tornistrów i plecaków 19 651 uczniów we wszystkich skontrolowanych szkołach wykazało, że waga blisko połowy tornistrów (45 proc. - 8 784 sztuk) przekraczała zalecany ciężar czyli 10 proc. masy ciała ucznia (w niemal 9 proc. przekraczała 15 proc. masy ciała).

Poprawiono: poniedziałek, 01, październik 2018 12:10

Odsłony: 3521

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Długa droga do wegetarianizmu

droga do wegetarianizmuW moim domu od zawsze jadło się mięso. Niedzielny obiad to tradycyjnie rosołek i kurczak z ziemniakami delikatnie „przybrudzony” surówką. I kompot z wiśni. Nawet dzisiaj mimo, że minęło już około 30 lat cały czas pamiętam smak obiadu i atmosferę rodzinnych „nasiadówek”.
Ale pewnego dnia wszystko się zmieniło. W szkole, (a było to w pierwszej klasie szkoły średniej) poznałam dziewczynę. Kiedy ja na stołówce szukałam dań mięsnych ona zawsze dopominała się warzyw i owoców. A nie było z tym łatwo. Panie kucharki krzywo na nią patrzyły, że kolejna nastolatka, która coś wydziwia. Pewnego dnia zaczęłam z tą dziewczyną rozmawiać. Okazało się, że w jej domu nigdy nie jadło się mięsa. Rodzice od początku wpajali jej, że pochodzi ono od zabitych zwierząt. Zatem wegetarianizm stał się dla niej czymś tak normalnym jak to, że oddycha. Nie potrafiła zrozumieć, dlaczego ludzie z taką rozkoszą zjadają zwierzęta i nie potrafią zrozumieć kogoś kto się temu sprzeciwia.

Poprawiono: niedziela, 22, lipiec 2012 13:33

Odsłony: 7136

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Dżok - Kraków

Najważniejszy był Pan. Jego zapach, głos, dobre dłonie, które drapały Dżoka za uchem, klepały po grzbiecie, czesały, podawały miskę. Poczucie bezpieczeństwa, które od Pana pochodziło i sprawiało, że Dżok nie musiał się martwić o kierunek – wystarczyło, że szedł tam, gdzie jego Pan i już wszystko musiało być w porządku. I było.

Poza Panem był jeszcze świat zapachów, czasem nudnawy jak codzienna gazeta, ale czasem fascynujący, straszny i podniecający. Ulice pachniały zwyczajnością, ale gdzieniegdzie pojawiał się zapach strachu, czego Dżok bardzo nie lubił. Czasem na latarni była wypisana groźba. „Byłem tu. Jestem potężny. Przyjdę tu znowu. Ten teren będzie mój.”

Tego się oczywiście można było przestraszyć, ale nie tak znowu bardzo. Przede wszystkim było się z Panem!

Kiedy indziej zapach wabił „delikatna, drobna suczka pozna miłego kawalera. Najchętniej z własnym mieszkaniem. Cel matrymonialny.” Dżok wwąchiwał się w ten komunikat, a potem unosił łeb w kierunku, w którym odeszła delikatna suczka i wpatrując się w dal szczękał zębami, usiłując zapach zarówno poczuć nosem, jak posmakować. Żeby potem wiedzieć, że to właśnie ona. Przecież on, Dżok, był z pewnością miłym kawalerem. Z mieszkaniem. Bo Pan na pewno nie miałby nic przeciw temu, żeby w ich domu zamieszkała panienka. Zwłaszcza delikatna.

Poprawiono: niedziela, 06, maj 2012 12:14

Odsłony: 6535

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Edukacja po polsku

back to school 2Przez ostatni rok najczęściej poruszanym tematem było co dalej z edukacją naszego dziecka. Co wybrać: zerówkę w przedszkolu czy jednak w szkole, a może  dać ją do pierwszej klasy.
Czytałam wszystko co się da: fora internetowe, rozporządzenia ministerstwa edukacji, artykuły, felietony, rozmawiałam z rodzicami starszych dzieci. Sprawdzałam na stronie szkoły, którą wybraliśmy, co oferuje, proponuje. Co więcej składając dokumenty dopytywałam nauczycieli, bo chciałam wiedzieć.

Jezu jaka ja byłam naiwna. Pierwszy dzień w szkole: dzieci siedzą przy ławkach. Rodzice stoją z tyłu, a pani nauczycielka próbuje przekrzyczeć maluchy żeby coś przekazać rodzicom. Od czasu do czasu między kolejnymi opiekunami wyłania się dłoń trzymająca w ręku kolejne dokumenty do wypełnienia. Czy nie można było tego zrobić wcześniej – zaprosić rodziców do szkoły i porozmawiać, dać wszystko do podpisania?

Poprawiono: sobota, 10, wrzesień 2016 07:01

Odsłony: 11337

Czytaj wicej Czytaj więcej...
Cieszymy się, że tu trafiłaś / trafiłeś.

Prowadzimy prace nad przygotowaniem wersji mobilnej portalu wegemaluch.pl

Ta wersja platformy mobilnej jest w fazie testów! Prosimy o cierpliwość! (niektóre funkcje mogą nie działać w tej chwili)

 

Wegemaluch.pl Udostępnia materiały na licencji CC BY-NC-ND 4.0 Międzynarodowe. Materiały nieoznaczone CC BY-NC-ND 4.0 - Copyright by WegeMaluch.pl & MagYa 2011-2014. All rights reserved.

Wróć na górę

O Wegemaluch    O Nas    Regulaminy    Polityka Prywatności    Reklama    Promocja    Patronat    Admin    Kontakt    Faq    RSS    Toolbar

coffe Jesteś pewny by przełączyć w wersję dla komputerów stacjonarnych PC?