WegeMaluch.pl

FB TW G+ Zarejestruj Rejestacja / Login

Artykuły

Jak mówić dzieciom o psach

pies wśród dzieciDorośli, chcąc chronić swoje dzieci przed pogryzieniem przez psa, często nieświadomie uczą dzieci zachowań, które paradoksalnie zwiększają, a nie zmniejszają ryzyko pogryzienia.

W swej pracy spotykam dzieci, u których strach i obawa przed kontaktem z psem nie są najczęściej efektem negatywnego zdarzenia z udziałem psa, lecz konsekwencją postawy rodziców, polegającej na utwierdzaniu dziecka w przekonaniu o niebezpieczeństwie związanym z kontaktem z psami i wzmacnianiem prezentowanej przez dziecko postawy lękowej.

Poprawiono: piątek, 31, styczeń 2014 11:55

Odsłony: 7622

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Kalendarz rozwoju dziecka w pierwszym roku życia

dziecko w pierwszym miesiącu życiaPierwsze miesiące życia dziecka

Po porodzie dziecko może mieć zniekształconą i stosunkowo dużą główkę, opuchnięte powieki, mocno zaróżowioną, pomarszczoną skórę. Niektóre noworodki mają na twarzy zaskórniaki – to skutek niedojrzałej pracy gruczołów łojowych. Bez obaw, to zaraz zniknie.

Na główce dziecka pozostaną natomiast dwa miękkie miejsca, tzw. ciemiączka. Większe z nich, tzw. ciemię duże, całkowicie zarasta dopiero w drugim roku życia.
Rączki i nóżki noworodka są pulchne, pokryte fałdkami tłuszczu, zgięte we wszystkich stawach. Dziecko od początku bardzo energicznie nimi porusza. Oddycha również energicznie i szybko: do 45 razy na minutę. Jego oddechy są nieregularne i płytkie, a krótkie okresy bezdechów są całkowicie normalne w tym okresie. Pod koniec pierwszego miesiąca życia główka dziecka staje się kształtna, obrzęki i zaczerwienienia znikają. Maluch waży o ok. 700 g więcej i jest większy o 2 cm. Reaguje na dźwięki, odkrywa swoje ciało, zwłaszcza rączki, które chętnie wkłada do buzi. W pierwszym miesiącu dziecko umie unosić główkę leżąc na brzuchu oraz zaciskać rączkę na przedmiocie. Może nawet umieć złączyć obie rączki.

Poprawiono: środa, 29, styczeń 2014 20:56

Odsłony: 36084

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Masaż dziecięcy

„Nic tak nie wpływa na ducha jak ciało”
Gombrowicz


masaż dzieckaDotyk jest pierwszym zmysłem, który rozwija się w życiu płodowym i ma to miejsce już w 8 tygodniu od poczęcia, kiedy układ nerwowy jest coraz bardziej dojrzały. Jako pierwsze na dotyk reagują usta, policzki, czoło. W 14 tygodniu na doznania dotykowe reaguje całe ciało płodu, oprócz pleców i czubka głowy (co się zmieni dopiero po porodzie). Natomiast już w 19 tygodniu ciąży płód uczy się poznawać swoją twarz właśnie poprzez dotyk.

Dotyk a przez to również odczuwanie mają kolosalne znaczenie w życiu człowieka, a już z pewnością na samym jego początku. Poprzez dotyk możemy wyrazić i przekazać wiele emocji. Wystarczy czule dotknąć smutnej osoby by dać wyraz naszego wsparcia. Zbyt często słyszy się dzisiaj o przemocy, również związanej z dotykiem. Dotyk ma kolosalne znaczenie.

Poprawiono: piątek, 22, czerwiec 2012 09:05

Odsłony: 5886

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Kilka psów, zabierać je razem, osobno?

wózek, pies i dziecko

Uczę na początku chodzenia na smyczy i przy wózku każdego psa osobno, potem dopiero łączę. Lepiej na początku brać po jednym psie na zmianę niż wziąć wszystkie na raz, zdenerwować się bałaganem i zaprzestać prób. Ja uczą wszystkie swoje psy chodzenia przy lewej nodze, jak wprowadzam nowego to jest on bliżej mnie i wózka, a najdalej jest psiak najspokojniejszy, który najlepiej sobie radzi.

 

Przy łączeniu psów mogą też się przydać szelki jako opcja awaryjna – jeśli jeden pies ładnie chodzi, a drugi się ekscytuje byciem w grupie- można mu założyć szelki i pozwolić trochę ciągnąć, by nie zawracać co chwilę. Często tak robię, jak mam więcej niż 2 psy, bo wtedy i ja i psy mamy więcej swobody.

Nie znaczy to, że mamy psu pozwalać na ciągnięcie nas wszędzie gdzie chce na boki, o nie! Ale napięcia smyczy nie naciskają na krtań psa tylko dobrze rozkładają się na klatce piersiowej.Agnieszka KaniewskaDla wegemaluch.pl Agnieszka Kaniewska, trenerka psów w szkole DOGadajcie się. Odpowiada za prowadzenie szkolenia, testy i egzaminy dla psów terapeutycznych pracujących z dziećmi w Fundacji Terapeutycznej Pies dla Stasia. Wiele lat sama prowadziła zajęcia edukacyjne z udziałem psów w przedszkolach i szkołach. Promuje wiedzę prowadzącą do zrozumienia i wyszkolenia psów spokojnych, szczęśliwych i bezpiecznych dla otoczenia. Właścicielka trzech psów.

 

Poprawiono: środa, 29, styczeń 2014 09:59

Odsłony: 5669

Masaż rebozo

dziecko w chuście rebozoRebozo to długa na ok 2,5m i szeroka na ok 80cm, meksykańska chusta, która w Meksyku wykorzystywana jest do noszenia niemowląt i dzieci oraz masażu kobiet podczas ciąży, porodu i połogu. Rebozo może również spełniać rolę szala, czy kocyka. Tkanina, z której wykonane jest rebozo powinna przede wszystkim być bawełniana (zdarzają się również reboza wełniane), miękka i dostatecznie elastyczna. Ważne by materiał nie był zbyt cienki.

Doule i Położne również w Polsce wykorzystują techniki masażu rebozo by zrelaksować kobietę w ciąży czy ulżyć podczas skurczy. Masaż chustą rebozo poprzez wprawianie ciała w rytmiczny, kołyszący ruch daje poczucie głębokiego relaksu i może być wykonywany na całym ciele bądź wybranych jego partiach.

Poprawiono: środa, 29, styczeń 2014 09:50

Odsłony: 12839

Czytaj wicej Czytaj więcej...
Cieszymy się, że tu trafiłaś / trafiłeś.

Prowadzimy prace nad przygotowaniem wersji mobilnej portalu wegemaluch.pl

Ta wersja platformy mobilnej jest w fazie testów! Prosimy o cierpliwość! (niektóre funkcje mogą nie działać w tej chwili)

 

Wegemaluch.pl Udostępnia materiały na licencji CC BY-NC-ND 4.0 Międzynarodowe. Materiały nieoznaczone CC BY-NC-ND 4.0 - Copyright by WegeMaluch.pl & MagYa 2011-2014. All rights reserved.

Wróć na górę

O Wegemaluch    O Nas    Regulaminy    Polityka Prywatności    Reklama    Promocja    Patronat    Admin    Kontakt    Faq    RSS    Toolbar

coffe Jesteś pewny by przełączyć w wersję dla komputerów stacjonarnych PC?