WegeMaluch.pl

FB TW G+ Zarejestruj Rejestacja / Login

Artykuły

Masaż shantala

Masaż shantala wywodzi się z Indii, zaś do Europy sprowadził go francuski położnik F. Leboyer. Od lat prowadzone są badania przez pedagogów, psychologów, jak i neurologów nad znaczeniem dotyku dla rozwoju psychoruchowego dziecka. Badania te wykazały, że każdy masaż i częsty kontakt cielesny dziecka z rodzicem zwiększa jego możliwości rozwojowe.

Dotyk i związany z nim zmysł dotyku ( czucia) wpływa na:
a) dotyk powierzchowny
- poznawanie swojego ciała;
- wczesne poznanie przedmiotu nawet bez pomocy wzroku;
- różnicowanie bodźców dotykowych;
- rozwój emocjonalny

Poprawiono: sobota, 14, kwiecień 2012 07:40

Odsłony: 7427

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Mój Bobas Lubi Wybór, czyli przygoda z samodzielnym jedzeniem

BLW, nauka samodzielnego jedzeniaKiedy po raz pierwszy usłyszałam o BLW, byłam sceptyczna – jak to, mam pozwolić mojemu dziecku wybierać to, co chce zjeść? Stanie z boku, gdy kilkumiesięczne niemowlę samodzielne wkłada sobie do ust duże kawałki jedzenia brzmiało po prostu niebezpiecznie. Przed oczami miałam obraz dławiącego się synka.

Z drugiej strony jedyną alternatywą dla BLW było podawanie łyżeczką papek a potem stopniowe wprowadzania coraz bardziej stałych pokarmów aż w końcu, w wieku około 2 lat, dziecko mogło zacząć jeść to, co reszta rodziny. Ta metoda także nie przypadła mi do gustu – z obserwacji dzieci znajomych wiem, że karmienie łyżeczką bardzo utrudnia wspólne posiłki a z czasem coraz trudniej jest odzwyczaić malucha od bycia karmionym.

W końcu przeczytałam książkę Gill Rapley Bobas lubi wybór i postanowiłam spróbować. Według autorki, gdy tylko twoje dziecko nauczy się samodzielnie siedzieć i pewnie trzymać głowę, powinnaś włączyć je do wspólnych posiłków i pozwolić, by samo decydowało, czy woli zjeść fasolkę szparagową, czy ziemniaka.

Poprawiono: czwartek, 22, listopad 2012 10:09

Odsłony: 12327

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Necio i Folderek, czyli o pierwszych przygodach dziecka z Internetem

bezpieczeństwo dzieci w sieciŻyjemy w świecie, który oferuje niezwykle szeroki asortyment urządzeń mobilnych. Nowe technologie stają się nieodłącznym elementem człowieka i obejmują każda dziedzinę życia. Prawie każde dziecko w wieku przedszkolnym ma kontakt z nowoczesnymi urządzeniami elektronicznymi połączonymi z siecią. Rodzice wprowadzają dzieci od najmłodszych lat w świat nowoczesnych technologii. Najpierw uczą klikać, przesuwać palcem po ekranie, aby następnie pokazać bardziej zaawansowane funkcje. Rejestrują różnego rodzaju sytuacje na smartfonie lub telefonie komórkowym pozwalając dziecku odtwarzać wielokrotnie nagrany filmik. Coraz częściej urządzenia te mają funkcję łączenia się z Internetem stąd obowiązkiem każdego rodzica jest „kontrolowanie” z jakimi treściami nasza pociecha ma do czynienia.

Co możemy zrobić, aby zwiększyć bezpieczeństwo dziecka podczas korzystania z Internetu? Na początku porozmawiajmy o zasadach korzystania z urządzeń mobilnych. Bądźmy pierwszymi osobami, które pokażą dziecku w jaki sposób należy bezpiecznie korzystać z nowoczesnych technologii.

Poprawiono: wtorek, 08, październik 2013 11:07

Odsłony: 6362

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Mój pies mocno ciągnie, co robić?

rozwój emocjonalny dzieckaMój pies bardzo mocno ciągnie. Należy do psów ras północnych, potrzebuje dużo ruchu, nie mam dość czasu, by go nauczyć, ale nie mogę po spuścić ze smyczy- co mam zrobić, by zaspokoić mu potrzebę ruchu, a nie zawracać w miejscu setki razy ani nie zadawać bólu?

Wtedy można awaryjnie założyć psiakowi wygodne szelki, w których będzie mógł bezpiecznie ciągnąć i zapiąć smycz wkoło bioder lub przypiąć ja do specjalnego pasa do dogtrekkingu wydając przy tym psiakowi hasło oznaczające . Wydaje się to niebezpieczne, ale paradoksalnie często łatwiej jest utrzymać psa przypiętego do pasa, bo przecież możemy używać do pomocy rąk, ale mięśnie rąk i pleców nie trzymają całego ciężaru, większość przekłada się na nasze mięsnie nóg, ud i pleców- czyli najsilniejsze partie. Taki psiak może ciągnąc nas przejść wiele kilometrów wygodnie, bez bólu spalić energię.

Poprawiono: piątek, 24, sierpień 2012 09:16

Odsłony: 6668

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Obudź w dziecku pasję do nauki

Obudź w dziecku pasję do naukiChcemy by nasze dzieci chętnie się uczyły, wybierały czas spędzony z książką zamiast gier komputerowych oraz żeby były cierpliwe, wytrwałe i nie zniechęcały się niepowodzeniami.

Jak sprawić by rzeczywiście tak było?

Z pewnością jest kilka recept, które mogą przyjść z pomocą rodzicom chcącym wzbudzić zapał dziecka do nauki. Najważniejszą zasadą okazuje się być pielęgnowanie jego wewnętrznej motywacji.

Kiedy nasze dziecko niechętnie odrabia pracę domową, przynosi słabe oceny czy opuszcza się w nauce, denerwujemy się i reagujemy żywiołowo, starając się na wszelkie sposoby wymóc na nim zmianę postawy i poprawienie wyników w szkole. Zamiast działać pochopnie i dążyć do wywarcia presji na dziecku, która sprawi, że nasze oczekiwania będą zaspokojone, zmieńmy zupełnie swoje podejście.

Prawdziwym i trwałym sukcesem rodzica nie będzie zmuszenie dziecka do pracy, lecz wzbudzenie w nim wewnętrznej potrzeby określonego działania.

Aby powyższe założenia wcielić w życie warto zacząć od podstawowej zasady „primum non nocere", czyli po pierwsze nie pogarszajmy sprawy. Zdesperowani rodzice często uciekają się do metod wychowawczych, które przynoszą odwrotny skutek do zamierzonego.

Poprawiono: wtorek, 13, maj 2014 12:54

Odsłony: 9229

Czytaj wicej Czytaj więcej...
Cieszymy się, że tu trafiłaś / trafiłeś.

Prowadzimy prace nad przygotowaniem wersji mobilnej portalu wegemaluch.pl

Ta wersja platformy mobilnej jest w fazie testów! Prosimy o cierpliwość! (niektóre funkcje mogą nie działać w tej chwili)

 

Wegemaluch.pl Udostępnia materiały na licencji CC BY-NC-ND 4.0 Międzynarodowe. Materiały nieoznaczone CC BY-NC-ND 4.0 - Copyright by WegeMaluch.pl & MagYa 2011-2014. All rights reserved.

Wróć na górę

O Wegemaluch    O Nas    Regulaminy    Polityka Prywatności    Reklama    Promocja    Patronat    Admin    Kontakt    Faq    RSS    Toolbar

coffe Jesteś pewny by przełączyć w wersję dla komputerów stacjonarnych PC?