WegeMaluch.pl

FB TW G+ Zarejestruj Rejestacja / Login

Artykuły

Od kiedy na nocnik?

Trening czystości najlepiej zacząć w drugim roku życia. Większość dzieci zaczyna interesować się nocnikiem bliżej drugich urodzin, ale jest też grupa maluchów, która po ukończeniu pierwszego roku życia zaczyna korzystać z nocnika. Jest to dosyć trudny i długi proces, wymaga dużej cierpliwości od rodziców. Sukces w osiągnięciu tej umiejętności jest zależny od dojrzałości psychicznej malucha i postępowania rodziców.W treningu czystości ważna jest ocena kilku elementów:
- czy dziecko jest świadome , że robi siusiu czy kupkę, zwraca na to uwagę, pokazuje rodzicom, przerywa zabawę w czasie tych czynności ?
- czy dziecku przeszkadza mokra czy zabrudzona pielucha, próbuje samo ją zdjąć ?
- czy maluch próbuje sam zdjąć majteczki czy pieluchę ?

Poprawiono: środa, 18, kwiecień 2012 16:11

Odsłony: 7274

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Pies, wózek i dziecko

jak nauczyć psa chodzenia przy wózkuPierwsze lata życia naszego dziecka mogą być wspaniałym okresem także dla psa. A to dlatego, że spędzamy dużo czasu spacerując z dzieckiem na świeżym powietrzu. Jeśli mamy psa, chcielibyśmy, by towarzyszył nam w tych eskapadach. Dzięki temu zwierzak będzie czuł się bardziej związany z nami i z dzieckiem, będzie bardziej spokojny, posłuszny, a więc bezpieczniejszy dla otoczenia, w tym dziecka. Szczęśliwy pies to bezpieczne dziecko.

Wracamy ze spaceru po parku, pies idzie spać, a my możemy nakarmić i pobawić się z maluszkiem. To wielka oszczędność czasu. Bo wyobraźmy sobie, że po spacerze z dzieckiem musimy wyjść jeszcze z psem. Aby jednak "związek" pies-dziecko działał bez zarzutów musimy wcześniej „zainwestować” swój czas i uwagę w psa. Bardzo często zakładamy, że pies sam z siebie będzie zachowywał się odpowiednio przy wózku i dziecku, natomiast w praktyce okazuje się, że zwierzę jest kompletnie zagubione zmianą sytuacji i zachowuje się nieobliczalnie.

Poprawiono: środa, 29, styczeń 2014 12:29

Odsłony: 13337

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Przygotowanie kota na pojawienie się w domu noworodka

Koty są zwierzętami, które lubią stałe rytuały i niezmienny porządek dnia. Każda duża zmiana w ich otoczeniu powoduje pojawienie się dyskomfortu i zaburza ich poczucie bezpieczeństwa. Dlatego tak ważne jest stopniowe przygotowanie kota na pojawienie się dziecka i powolne wprowadzanie zmian w otoczeniu.

Koty są zwierzętami terytorialnymi. Swoje terytorium mają dokładnie oznakowane zapachami. Każda duża zmiana w mieszkaniu, np. przemeblowanie, czy dostawienie kolejnego mebla zaburza koci system oznakowania i powoduje u kota stres. W związku z tym najlepiej jest wprowadzać dziecięce sprzęty do mieszkania pojedynczo, sukcesywnie i przez dłuższy czas. Najlepiej jest zrobić około tygodnia przerwy miedzy ustawieniem każdego kolejnego mebla lub sprzętu.

Doradzam lekkie spryskanie nowego mebla syntetycznymi kocimi feromonami w spray’u. Spray taki można kupić w sklepach z artykułami dla zwierząt. Innym sposobem jest wytarcie czystą bawełnianą szmatką kota, w szczególności w okolicy policzków, a następnie przetarcie tą szmatką nowego mebla. Tak oznaczony przedmiot będzie dużo łatwiej zaakceptowany przez kota.

Poprawiono: poniedziałek, 20, styczeń 2014 16:06

Odsłony: 17654

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Potwory schowane w szafie - wierzyć czy lekceważyć?

horrorStrach jest najbardziej instynktownym odczuciem, jaki towarzyszy człowiekowi od samego początku życia. Pomimo iż kojarzy się raczej z rzeczami negatywnymi, jest nam niezbędny do prawidłowego funkcjonowania.

Niektórzy psychologowie rozróżniają pojęcia strachu i lęku. Lęk według nich to strach w braku obecności rzeczywistego zagrożenia zewnętrznego.

Strach jest uczuciem naturalnym, który jest niczym sygnał ostrzegawczy, czerwone światło, dające znak naszemu organizmowi, że może grozić jakiś ból, uraz, niebezpieczeństwo. Natomiast lęk jest procesem wewnętrznym, który istnieje tylko w umyśle lub w wyobraźni. Nadmiar lęku uniemożliwia prawidłowy rozwój i funkcjonowanie dziecka, prowadzi czasem do skrajnego wyczerpania organizmu. Jeżeli jego natężenie nie jest nadmierne, lęk może również pełnić funkcję twórczą, mobilizacyjną, uwrażliwiającą.

Poprawiono: poniedziałek, 28, lipiec 2014 21:37

Odsłony: 9039

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Przygotowanie psa na pojawienie się dziecka

Pojawienie się noworodka w domu jest dla każdego psa bardzo dużym stresem. Spowodowany jest on zmniejszeniem uwagi, jaką zwykle domownicy poświęcali psu, zmianą rozkładu dnia, oraz bogactwem nowych sytuacji, dźwięków i zapachów. 

Nadmierny stres u psa może być przyczyną zaburzeń jego zachowania, dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio przygotować go do nadchodzących zmian.

Cały proces przygotowania psa na pojawienie się niemowlaka składa się  z dwóch elementów. Pierwszy element ma na celu zapewnienie komfortu psychicznego psu w okresie gdy w domu pojawia się noworodek, a drugi element ma na celu ułatwienie życia domownikom w tym trudnym okresie.

Przygotowanie psychiczne psa polega na stopniowym zmniejszaniu ilości czasu, jaki domownicy poświęcają psu. Powinno się to odbywać stopniowo, przez kilka miesięcy.  Proponuje się wprowadzić specjalne zabawy, w których pies bawi się sam i które dają psu dużo satysfakcji. Są to zabawy oparte głównie na pracy węchowej, tzw. psie łamigłówki, w których pies szuka ukrytych smakołyków, albo musi je wydobyć z zabawki. Ułatwią one psu zaakceptowanie ograniczonego kontaktu z domownikami.

Poprawiono: sobota, 14, kwiecień 2012 07:48

Odsłony: 6606

Czytaj wicej Czytaj więcej...
Cieszymy się, że tu trafiłaś / trafiłeś.

Prowadzimy prace nad przygotowaniem wersji mobilnej portalu wegemaluch.pl

Ta wersja platformy mobilnej jest w fazie testów! Prosimy o cierpliwość! (niektóre funkcje mogą nie działać w tej chwili)

 

Wegemaluch.pl Udostępnia materiały na licencji CC BY-NC-ND 4.0 Międzynarodowe. Materiały nieoznaczone CC BY-NC-ND 4.0 - Copyright by WegeMaluch.pl & MagYa 2011-2014. All rights reserved.

Wróć na górę

O Wegemaluch    O Nas    Regulaminy    Polityka Prywatności    Reklama    Promocja    Patronat    Admin    Kontakt    Faq    RSS    Toolbar

coffe Jesteś pewny by przełączyć w wersję dla komputerów stacjonarnych PC?