WegeMaluch.pl

FB TW G+ Zarejestruj Rejestacja / Login

Artykuły

Przygotowanie psa na pojawienie się dziecka cz. 2

pies a dzieckoPies jaki jest- każdy widzi, ale na swój własny sposób. Dla jednych oczywiste jest to, że pies ma reagować na podstawowe komendy i nawet bez pomocy potrafią tego nauczyć psa, inni sądzą, że siadanie czy przychodzenie na zawołanie to specjalistyczna „tresura” zbędna ich pupilowi. A jak widzi to pies? Z punktu widzenia psa każde zadanie do wykonania, niezależnie czy to sztuczka typu „turlaj się” czy poważna zdawałoby się komenda „waruj” to po prostu jakieś zadanie do wykonania wymagające od niego myślenia, czyli użycia płatów czołowych mózgu. To pies myśli? A owszem, myśli, ale po swojemu, czyli przez proste skojarzenia i sprawdzanie konsekwencji zachowania. Nie wyobraża sobie przy tym abstrakcyjnych pojęć, nie planuje nikogo detronizować, nie chce rządzić dla poczucia władzy. Po prostu dąży do uzyskania maksimum korzyści i minimum strat, sprawdzając różne zachowania. A więc pies jest materialistą! W dużej mierze tak, podobnie jak każdy żywy organizm na ziemi. Czy my robimy co innego podejmując różne prace i poszukując tej przyjemnej i dobrze płatnej? Oczywiście psy są zdolne do głębszych uczuć, ale mając psa dużo bezpieczniej nie zakładać z góry, że robi coś z czystego poddaństwa, ze złośliwości czy, że czuje się winny skoro możemy psa po prostu nauczyć odpowiedniego postępowania – powoli, delikatnie, konsekwentnie i pozytywnie. O emocjonalnych podobieństwach i różnicach między nami a psami można by napisać nie jedną książkę, wróćmy jednak do zachowań.

Poprawiono: poniedziałek, 09, lipiec 2012 10:11

Odsłony: 7817

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Przygotowanie psa na pojawienie się dziecka cz.1

Wstęp – Będziemy mieli dziecko!

Mamy w domu psa, a spodziewamy się dziecka. Wspaniale! Wystarczy, że solidnie to zaplanujemy i przygotujemy naszego psa na powiększenie rodziny – a będzie kompanem całej rodziny. Ileż zalet ma wychowywanie dziecka z psem, od uodpornienia na alergie po kwestie edukacyjne, empatię itd – o tym można by napisać osobny artykuł! Choć psy, podobnie jak ludzie, są różne i różnie reagują, nie każdy pies jest „stworzony” do dzieci. Jako właściciele jesteśmy za psa odpowiedzialni na dobre i na złe, możemy przewidzieć i zaplanować wiele rzeczy tak, by zminimalizować ryzyko problemów.

Jeśli chcemy uniknąć problemów na linii pies-dziecko zacznijmy od zrozumienia skąd takowe mogą się brać. Przyjście na świat dziecka wiąże się z wieloma zmianami w życiu psa, a psy lubią stałe zasady, rytuały. Na przykład pies piszczy pod drzwiami - natychmiast ktoś z nim wybiega na spacer, jeśli pies ociera się o nas - zwykle zostaje pogłaskany.

Poprawiono: sobota, 07, lipiec 2012 21:15

Odsłony: 9028

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Rola rodziców w budowaniu prawidłowej relacji dziecka z psem

Z prowadzonych statystyk wynika, że pogryzienia dzieci przez psy zdarzają się najczęściej w ich domach rodzinnych, a sprawcami są psy, które z nimi wspólnie mieszkają.

Grupę największego ryzyka stanowią dzieci w wieku poniżej 7 lat. Trzeba sobie uświadomić, że do pogryzień dochodzi najczęściej z winy dzieci i ich nieodpowiednich zachowań w stosunku do psów. Dlatego tak ważne jest, aby nauczyć dzieci prawidłowych zachowań.

Psy unikają konfliktów i stosują zasadę „uciekaj albo walcz”. Jeżeli mają możliwość ucieczki, to wybierają tę opcję. W przypadku gdy nie ma drogi ucieczki, to znaczy znajdują się w małym pomieszczeniu lub na smyczy, nie mają możliwości wyboru. Pozostaje im aktywna obrona czy walka. Jednak zanim do tego dojdzie stosują liczne sygnały uspokajające, poprzez które starają się rozładować sytuację. Te sygnały mogą być porównane do ludzkich gestów uspokajająco – pojednawczych, np. przepraszający uśmiech, gest ręką.

Poprawiono: sobota, 14, kwiecień 2012 07:46

Odsłony: 6610

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Psia mowa ciała


Większość ludzi – dorosłych i dzieci – lubi bawić się z psami. To jest przyjemne dla człowieka. Dla psa również – jeśli odbywa się w odpowiedni dla niego sposób. Czasem jednak piesek nie ma ochoty na zabawę, na kontakt i na głaskanie. Wtedy bardzo wyraźnie informuje o tym człowieka – ale na swój psi sposób. Rodzice powinni nauczyć się rozpoznawać te komunikaty, respektować je i tego samego uczyć swoje dzieci.

Bardzo ważne jest, żeby rodzice przekazywali dziecku zgodne z prawdą informacje na temat zachowania psa. Dzieci zdobywają w ten sposób wiedzę o tym, jaką istotą jest pies, dowiadują się, że jego zachowania są inne niż zachowania ludzkie i uczą się respektować psie granice.

Pies ma prawo „odmawiać” zabawy i kontaktu. Zawsze ma ważny do tego powód. Może mieć obniżone samopoczucie w związku z chorobą, zmęczeniem, stresem. Najczęściej informuje o tym człowieka odchodząc w miejsce, które uzna za bezpieczne. Ważne jest, by pies miał w domu taki azyl do wypoczynku, swój zaciszny kąt, w którym będzie czuł się komfortowo i w którym nikt z domowników nie będzie mu przeszkadzał.

Poprawiono: sobota, 14, kwiecień 2012 07:45

Odsłony: 9690

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Rola teatru w życiu dziecka

Kontakt z szeroko pojętą sztuką jest bardzo ważnym elementem w rozwoju emocjonalnym i społecznym każdego człowieka w tym dziecka. Z jednej strony może służyć jako bierna rozrywka, dająca odetchnąć od codzienności, wprawiając nasz umysł i ciało w stan relaksu. Z drugiej zaś jednak jest motorem do poszerzania gamy doznań estetycznych, pobudza umysł do ciągłego szukania odniesień, interpretacji, rozwija myślenie abstrakcyjne, tak ważne i pomocne w życiu, a obecnie bardzo niedoceniane.

 

Każdy z nas jest aktorem.
Choć często nie zdaje sobie z tego sprawy. Zaczynamy grać już z pierwszym uśmiechem, pierwszym grymasem, pierwszymi słowami: mamo, tato.
Później wchodzimy w wyższy etap sztuki aktorskiej, mówiąc: „Ale mnie boli dzisiaj brzuch, chyba nie pójdę do szkoły”. Jednocześnie pomimo tych codziennych występów, często boimy się, gdy na przykład ktoś nam każe stanąć przed publiką i wypowiedzieć jakieś słowa – wtedy dopiero świadomość aktorstwa do nas dochodzi, czujemy tremę, wstyd, boimy się ośmieszyć. Inny przypadek dotyczy współistnienia w grupie.

Poprawiono: sobota, 14, kwiecień 2012 07:49

Odsłony: 8764

Czytaj wicej Czytaj więcej...
Cieszymy się, że tu trafiłaś / trafiłeś.

Prowadzimy prace nad przygotowaniem wersji mobilnej portalu wegemaluch.pl

Ta wersja platformy mobilnej jest w fazie testów! Prosimy o cierpliwość! (niektóre funkcje mogą nie działać w tej chwili)

 

Wegemaluch.pl Udostępnia materiały na licencji CC BY-NC-ND 4.0 Międzynarodowe. Materiały nieoznaczone CC BY-NC-ND 4.0 - Copyright by WegeMaluch.pl & MagYa 2011-2014. All rights reserved.

Wróć na górę

O Wegemaluch    O Nas    Regulaminy    Polityka Prywatności    Reklama    Promocja    Patronat    Admin    Kontakt    Faq    RSS    Toolbar

coffe Jesteś pewny by przełączyć w wersję dla komputerów stacjonarnych PC?