WegeMaluch.pl

FB TW G+ Zarejestruj Rejestacja / Login

Artykuły

Wielcy od małego

kaja_pomaga_innymZacznę dość nietypowo bo troszeczkę felietonowo.

Jakiś czas temu, dokładne ramy czasowe nie mają chyba sensu, dołączyliśmy się do zbiórki rzeczy dla dzieci z Syrii.

Uczestnictwo w tej akcji nabrało dla nas szczególnego znaczenia bowiem po raz pierwszy w swym życiu wzięła w nim udział nasza trzyletnia córeczka. Niby sprawa z punktu widzenia spakowania kartonu wydaje się prosta, ale takąż nie jest. Ni stąd ni z zowąd prosimy nasze maleństwo aby wybrało swoje zabawki, ubrania, książki i przekazało je innym dzieciom.

Po co i dlaczego – to pytania, które słusznie zadają dzieci, bo my dorośli, rodzice winni jesteśmy wytłumaczenie małemu człowiekowi bez względu na jego wiek co i po co robimy. Zdaniem Agaty Kotowskiej, psychologa dziecięcego i mamy 15miesięcznego Huberta nie ma odpowiedniego momentu, od którego należałoby zacząć naukę różnych  umiejętności interpersonalnych - czyli takich, które wynikają z interakcji między ludźmi.

Nigdy bowiem nie jest za wcześnie,  jednak im później zaczniemy taką „naukę”, tym może stać się długotrwała i trudna. „Najlepiej uczyć malucha  prawidłowych reakcji społecznych, np. empatii dając mu przykład z własnego, dorosłego życia. Parafrazując popularną sentencję: sam bądź zmianą, jakiej oczekujesz od swojego dziecka.

Poprawiono: niedziela, 04, styczeń 2015 20:32

Odsłony: 12697

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Zabawy stymulujące słuch dziecka

Ucho choć słyszy, musi się jeszcze wprawić w słuchaniu. Tak jak rodzice uczą swoje pociechy jeździć na rowerze, tak powinni też nauczyć je słuchania.
Dobrze wyćwiczone ucho ułatwia rozumienie świata, opanowanie wymowy oraz naukę czytania i pisania. Umiejętność odbioru dźwięków (wysokości, tembru, melodii, akcentu) jest podstawą do rozumienia przekazów językowych.

Przedstawiam Państwu ćwiczenia przyjemne i ciekawe, które rozwijają percepcję słuchową Waszego dziecka:

Poprawiono: wtorek, 18, wrzesień 2012 18:50

Odsłony: 9544

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Zarazić kulturą przez duże „K”

czytanieKimże byliby ludzie, gdyby nie czytali książek. Czymże byłby świat, w którym żyjemy, gdyby nie udoskonalanie go naszymi wyobrażeniami o lepszym jutrze. Szkoda, że coraz częściej i śmielej zapominamy o czytaniu, bo brak czasu, zmęczenie i wymieniać powodów tłumaczących można jeszcze wiele.

Aby od nowa przypomnieć i ocalić od zapomnienia, we wrześniu odbył się pierwszy festiwal książki dla dzieci i młodzieży. „Festiwal zgromadził w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim około 70 wydawców oraz wielu wybitnych twórców, którzy rozmawiali z dziećmi, rozdawali autografy, organizowali warsztaty twórcze. Było mnóstwo zabawy, ale zawsze z książką w tle. To dobra droga do zainteresowania młodych czytelników książką i pokazania jej radosnego oblicza. Myślę, że takie imprezy to dobry sposób na zachęcenie młodych czytelników do przygody z książką” - mówi  Ewa Gruda Dyrektor Muzeum Książki Dziecięcej w Warszawie oraz rzecznik festiwalu.

Czytanie to niesamowita frajda, odskocznia od codzienności. Poznając literaturę nie tylko polską, ale również zagraniczną, młodzi ludzie niesamowicie rozwijają swoje słownictwo. Czytanie o kimś, czymś nowym, innym pozwala wyrobić własne zdanie, pogląd na różne sprawy.

A dzisiaj w czasach niemyślenia i nieanalizowania to bardzo ważne.  „Wykształcenie nawyków czytania w młodości procentuje w dorosłości, jak mówi polskie przysłowie - czym skorupka za młodu nasiąknie, tym w starości trąci. W obliczu spadającego dramatycznie czytelnictwa w Polsce można zacząć od kształtowania postawy procztelniczej poprzez codzienne czytanie bajek – mówi Magdalena Fiałkowska, Mały Geniusz.

Poprawiono: niedziela, 04, styczeń 2015 20:43

Odsłony: 6728

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Zapotrzebowanie na składniki pokarmowe

wegetarianizm i weganizmOrganizm małego dziecka jest bardzo wyjątkowy. Z jednej strony potrzebuje całego zestawu składników odżywczych i witamin, z drugiej jednak strony do około 3 roku życia kształtuje się układ pokarmowy. Zatem dieta dziecka, bez względu na rodzaj, powinna być zawsze starannie opracowywana.

W ogólnych zaleceniach dietetycznych kładzie się duży nacisk na karmienie piersią przynajmniej dopóki dziecko nie ukończy 6 miesiąca życia. I jest to jak najbardziej naturalne zjawisko. Dzięki temu dziecko nie tylko dostaje odpowiednio skomponowany pokarm, ale też może zaznawać bliskiego kontaktu z matką, dzięki czemu rozwija się szczególna więź między nimi. O ile sprawa karmienia piersią wydaje się być prosta, to problemy zaczynają się w momencie, gdy nadchodzi etap rozszerzania diety. Jak to zrobić by wszystko przebiegało sprawnie? Oczywiście jest wiele osób preferujących gotowe słoiczkowi dania, co jest bardzo wygodne. Ale prawda jest taka, że to, co robimy samodzielnie jest nie tylko w pełni przez nas kontrolowane, ale też charakteryzuje się szczególną dawką energetyczną. Wszak każda mama chciałaby z każdym kęsem pożywienia przekazać jak najwięcej swojego uczucia, oddania i miłości.

Oczywiście, jeśli tylko możemy nadal karmimy dziecko piersią. Ponadto możemy odciągać własne mleko do sporządzania np. kaszek.

Poprawiono: czwartek, 22, listopad 2012 12:08

Odsłony: 11273

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Życie dziecka wychowującego się z psem jest bogatsze

Proponuję Państwu spojrzenie na relację dziecka i psa w kontekście emocji i uczuć, jakie obecność pieska może wywołać u dzieci w wieku od 3 lat wzwyż oraz umiejętności społecznych, jakich dzieci mogą nauczyć się biorąc udział w wychowaniu i opiece nad czworonogiem. Jeśli kontakt dziecka z psem jest bezpieczny dla obu stron (zadbanie o to jest zadaniem dla rodziców) – może stać się dla dziecka satysfakcjonujący i przyjemny.

Pies, jego obecność i zachowanie sprawiają, że dzieci często się śmieją, bo piesek zachowuje się zabawnie: szczeka radośnie, bawi się różnymi przedmiotami, kopie dziury, wykonuje podskoki, wtyka nos do plecaka, przynosi przedmioty. Dzieci czują zaciekawienie, bo pies jest inny niż człowiek – zadając pytania o psie zachowanie, zdobywają informacje o nim, co przekłada się na tworzenie poczucia bezpieczeństwa i pewności w kontakcie z psem. Jeśli dzieci otrzymują zgodne z prawdą odpowiedzi na swe pytania oraz wskazówki, jak szanować psie granice – zachowanie psa staje się dla nich przewidywalne, a ta przewidywalność i wiedza na temat istoty, jaką jest pies, są profilaktyką lęku przed psem.

Poprawiono: sobota, 14, kwiecień 2012 07:52

Odsłony: 8675

Czytaj wicej Czytaj więcej...
Cieszymy się, że tu trafiłaś / trafiłeś.

Prowadzimy prace nad przygotowaniem wersji mobilnej portalu wegemaluch.pl

Ta wersja platformy mobilnej jest w fazie testów! Prosimy o cierpliwość! (niektóre funkcje mogą nie działać w tej chwili)

 

Wegemaluch.pl Udostępnia materiały na licencji CC BY-NC-ND 4.0 Międzynarodowe. Materiały nieoznaczone CC BY-NC-ND 4.0 - Copyright by WegeMaluch.pl & MagYa 2011-2014. All rights reserved.

Wróć na górę

O Wegemaluch    O Nas    Regulaminy    Polityka Prywatności    Reklama    Promocja    Patronat    Admin    Kontakt    Faq    RSS    Toolbar

coffe Jesteś pewny by przełączyć w wersję dla komputerów stacjonarnych PC?