WegeMaluch.pl

FB TW G+ Zarejestruj Rejestacja / Login

Artykuły

Dzieciak w kolorze biało-czerwonym

rozmawiaj z dzieckiem o ojczyznieEncyklopedyczne źródła podają, że nazwa „patriotyzm” wywodzi się z greckiej nazwy „πατριά” – „patria” oznaczającej rodzinę, grupę, plemię lub naród wywodzący się od wspólnych przodków, ojców tzw. ojczyznę. „Patria” jest z kolei derywatem źródłowej nazwy greckiej „πατήρ” – „patēr” oznaczającej „ojca” – głowę rodu. Te greckie terminy zostały przejęte później przez Rzymian i przeniknęły do łaciny w formie „pater” i „patrio” rozpowszechniając się także w innych językach europejskich. Słowo „patriotyzm” literalnie oznacza „miłość ojczyzny”. 

Pięknie napisane i wytłumaczone, ale czy to ma przełożenie na rzeczywistość?
Zdaniem Marcina Zagórowskiego, psychologa społecznego, patriotyzm sam w sobie istnieje i ma się całkiem dobrze, pytanie tylko co będzie dla niego punktem odniesienia, czyli rodziną, narodem czy po prostu tzw. grupą własną. Innymi słowy ważne jaką perspektywę przyjmie potencjalny patriota.

Odzierając pojęcie patriotyzmu z  nuty narodowościowej i rozpatrując go jako zestaw postaw i działań związanych z grupą odniesienia można przyjąć, że ostatnie zajścia na gdyńskiej plaży też można by podciągnąć pod działania powodowane patriotyzmem rozumianym w czysto plemienny sposób. Wnioski są może smutne, ale prawdziwe - swoista poprawność polityczna, nakłada na wielu postrzeganie patriotyzmu w sposób czysto plemienny - niezależnie od wielkości plemienia (rodziny, grupy, narodu).”

Poprawiono: sobota, 09, listopad 2013 23:02

Odsłony: 7550

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Edukacja ze zwierzętami w tle

dzieci uczą się empatii poprzez kontakt zw zwierzętamiCoraz więcej przedszkoli zarówno publicznych jak i prywatnych zakłada na swoim terenie mini zoo lub też. Bo zdaniem specjalistów kontakt z różnego rodzaju zwierzętami ma niesamowicie korzystny wpływ na rozwój emocjonalny, psychiczny, społeczny. Poza tym kontakt umożliwia budowanie dziecięcej wiedzy o świecie przyrodniczym ze szczególnym uwzględnieniem zwierząt.
Katarzyna Kotkiewicz z portalu zwierzetadzieciom.pl od prawie trzech lat zajmuje się pokazami zwierząt dla dzieci. „Odwiedzam zarówno przedszkola jak i szkoły. W trakcie swojej pracy zauważyłam iż, dziś coraz mniej dzieci posiada w domu jakiekolwiek zwierzątka. Oczywiście zdaję sobie sprawę że, utrzymanie zwierzęcia to koszt oraz czas, którego tak nam ostatnio wszystkim brakuje.

Miłym zaskoczeniem było odkrycie, że w przedszkolach pojawiają się coraz częściej zwierzęta. Nie są to w prawdzie psy czy koty ale małe gatunki na przykład: chomiki, świnki morskie, jeże pigmejskie. W wielu placówkach natykam się na akwarium czy żółwia.

Poprawiono: wtorek, 01, październik 2013 09:31

Odsłony: 8499

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Ekologiczne pieluszkowanie cz.2

Wybór konkretnej pieluszki to odpowiedź na potrzeby zarówno Rodzica, jak i Dziecka. Może być ich tak samo dużo, jak wielu użytkowników wielorazowego asortymentu. Do najważniejszych należą:

- wiek dziecka: im starsze dziecko, tym większa chłonność pieluszki. Przy noworodkach i niemowlakach dobrze sprawdzają się szybkoschnące muśliny czy prefoldy, ponieważ pieluszkę należy często zmieniać. Starsze pociechy potrzebują tkanin bardziej chłonnych. Tu niezawodne okażą się być formowanki bambusowe i konopne lub kieszonki z wkładami z tego samego typu materiałów.

- waga dziecka: dzieci o standardowej wadze prawdopodobnie od początku do końca będą mogły skorzystać z oferty one-size, czyli pieluszek, które będą rosły wraz z nimi:) Bardzo szczupłe Maluszki będą potrzebowały natomiast pieluszek dobrze dobranych rozmiarem, szczególnie, gdy maja posłużyć już od urodzenia (all-in-one w rozmiarze S lub kieszonka XS). Podobnie z dziećmi, które ważą więcej – często jedynym rozwiązaniem okazuje się wybór kieszonki w dużej rozmiarówce (L). Wszystko po to, aby pieluszki dobrze leżały na pupie, nigdzie nie uciskały lub odstawały, a dzięki temu nie prowokowały przecieków.

Poprawiono: sobota, 14, kwiecień 2012 07:38

Odsłony: 6419

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Ekologiczne pieluszkowanie cz.1

W przypadku Noworodka sprawa pieluszkowania ekologicznego jest tak naprawdę prosta. Nie potrzeba chłonnej pieluszki, bo i tak należy ją zmieniać co 1-1,5h z racji częstych kupek. Z tego samego powodu nocne pieluchowanie nie różni się znacząco od tego stosowanego za dnia. Zaletą okazuje się zatem krótki czas schnięcia. Należy zwrócić także uwagę na bardzo dobre dopasowanie rozmiaru – tak, żeby pieluszka przez swoją grubość nie prowadziła do nienaturalnego wygięcia plecków. Postawienie na naturalne tkaniny, jakimi są np. bawełna organiczna i niebielona czy bambus to kolejne plusy – cieniutka skórka Maleństwa nie doświadczy „dobroci” chemicznych środków stosowanych podczas uprawy roślin.

Poprawiono: sobota, 14, kwiecień 2012 07:37

Odsłony: 7775

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Fundacja Kokonovo z miłości do dzieci

agnieszka stasiak fundacja kokonovoJestem mamą dwóch dziewczynek: 5-letniej Mai i 4-letniej Blanki. Moja starsza córka ma zdiagnozowany autyzm, który przejawia się u niej najczęściej niestandardowym zachowaniem, powtarzaniem czynności w sposób schematyczny, nieuzasadnionym lękiem oraz trudnością w rozróżnianiu emocji. Jej codzienna terapia prowadzona jest od ponad 3 lat.
Maja przez dwa lata uczęszczała do przedszkola terapeutycznego, natomiast teraz chodzi do niepublicznego przedszkola.
W rozwoju mojej córki następuję stały progres. Dzięki terapii Maja zaczęła mówić, ale nadal potrzebuje regularnych zajęć z logopedą, który pracuje nad poprawą jej komunikacji z ludźmi.
Moja córka świetnie jeździ na rowerze, rolkach i nartach, ale potrzebuje raz w tygodniu terapii integracji sensorycznej, która pomaga jej w radzeniu sobie z podwyższonym napięciem mięśniowym oraz koordynacją wzrokową. Ogromny wpływ na prawidłowy rozwój układu immunologicznego oraz nerwowego u dzieci ma odpowiednia dieta. Maja jest na diecie bezglutenowej, bezmlecznej i bezcukrowej.

Poprawiono: wtorek, 01, kwiecień 2014 10:38

Odsłony: 10011

Czytaj wicej Czytaj więcej...
Cieszymy się, że tu trafiłaś / trafiłeś.

Prowadzimy prace nad przygotowaniem wersji mobilnej portalu wegemaluch.pl

Ta wersja platformy mobilnej jest w fazie testów! Prosimy o cierpliwość! (niektóre funkcje mogą nie działać w tej chwili)

 

Wegemaluch.pl Udostępnia materiały na licencji CC BY-NC-ND 4.0 Międzynarodowe. Materiały nieoznaczone CC BY-NC-ND 4.0 - Copyright by WegeMaluch.pl & MagYa 2011-2014. All rights reserved.

Wróć na górę

O Wegemaluch    O Nas    Regulaminy    Polityka Prywatności    Reklama    Promocja    Patronat    Admin    Kontakt    Faq    RSS    Toolbar

coffe Jesteś pewny by przełączyć w wersję dla komputerów stacjonarnych PC?